Sözcü Plus Giriş

E-Okul giriş: 2. Dönem 1. yazılı sınav sonuçlarını sorgula! (E Okul VBS sistemi)

Öğrenci ve velilerin sık sık kullandığı e-Okul VBS sistemi ile yazılı sınav sonuçları öğrenilebiliyor. Ayrıca devamsızlık bilgileri de e Okul girişi yapılarak sorgulanabiliyor. Peki e-Okul VBS giriş işlemi nasıl yapılır? İşte Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul sistemi hakkında detaylar...

09:40 -
E-Okul giriş: 2. Dönem 1. yazılı sınav sonuçlarını sorgula! (E Okul VBS sistemi)

Öğrenciler ve veliler 2. dönem 1. yazılı sonuçlarını e Okul sistemi üzerinden öğrenmek için sabırsızlanıyor. Öğretmenlerin ilk yazılı sınav sonuçlarını e-Okul sistemine yüklemeye devam ediyor. MEB tarafından öğrenci ve velilerin hizmetine sunulan VBS sistemi ile devamsızlık bilgileri de öğrenilebiliyor. İşte e-Okul girişi nasıl yapılır, VBS sistemi ile hangi bilgilere erişilebilir sorularının yanıtları…

E OKUL GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Genel olarak velilerin ve öğrencilerin e-Okul'a giriş olarak tanımladıkları işlem aslen VBS'ye yani Veli Bilgilendirme Sistemi'ne giriştir. VBS'ye giriş yapılacak öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri, tercih sonuçları gibi verilere ulaşılabilir. Peki e-Okul VBS girişi nasıl yapılır? E-okul VBS girişi için ilk adımda bilgilerine erilmek istenen öğrencinin T.C kimlik ve okul numaraları ilgi alanlara girilmeli. Bunların hemen yanında yer alan güvenlik numaraları (siteye giren herkes için farklı) “Resimdeki Rakamlar” kutusuna yazıldıktan sonra “Giriş” butonuna tıklanarak VBS'ye giriş yapılabilir.

E-OKUL VBS GİRİŞ SİSTEMİ

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne ulaşmak için yukarıdaki linke tıklayınız.

E-OKUL’DA HANGİ BİLGİLER YER ALIR?

E-Okul Veli Bilgilendirme ile öğrencinin sınav tarihleri, haftalık ders programı, nakil durumu, şube yazılı ortalamaları ve devamsızlık bilgisi görülebilir. Öğretmenler de bu bilgileri görebilir ve öğrencilerin not girişlerini sistem üzerinden yapabilir. Sistemde öğrencileri ilgilendiren çeşitli duyurular da ana sayfa üzerinden yapılır. E-Okul ile öğrenciler tarafından dönem sonlarında sürekli merak konusu olan takdir-teşekkür hesaplama işlemi de yapılabilir. Hesaplama işlemi için, öğrencinin tüm ders notlarının öğretmenler tarafından E-Okul sistemine girilmiş olması gereklidir. Tüm notlar girildikten sonra görünür hale gelen yıl sonu başarı puanı ile takdir belgesi mi teşekkür belgesi mi alınacağı hesaplanabilir. Öğrencinin yıl sonu başarı puanı 85,00 – 100 puan aralığında ise takdir belgesi, 70 – 84,99 puan aralığında ise teşekkür belgesi verilir. Okulda üç yıl boyunca takdir belgesi alan öğrenciler, üstün başarı belgesi almaya hak kazanır.
e-okul-girisi

E-OKUL ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR

E-Okul şifre almak işlemleri de bir kaç adımdan oluşmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek e-okul şifresi edinebilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-okul veli bilgilendirme sistemine şu şekilde giriş yapabilirsiniz;

Başlangıç olarak,e-okul.meb.gov.tr adresine giriş yapınız.

Daha sonra karşınıza bir ekran gelecektir ve burada; ‘Öğrenci T.C Kimlik No’, ‘Öğrenci Okul No’ ve ‘Resimdeki Rakamlar’ şeklinde sıralanan bölümler bulunmaktadır.

Ardından, tüm bu alanları doldurduktan sonra en alt bölümde yer alan ‘Giriş’ seçeneğine tıkayınız.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more