Sözcü Plus Giriş

Bodrum’a yabancı akını başladı turist sayısı yüzde 38 arttı

Bodrum, turizmde son yılların en hareketli sezonunu geçirmeye hazırlanıyor. Bodrum’un bağlı olduğu Muğla’ya yurt dışından ilk 5 ayda gelen ziyaretçi sayısının yüzde 38 arttığını ifade eden Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, “Özellikle İngiltere, İsrail ve Hollanda’dan çok ciddi talep var. Swissôtel Resort Bodrum Beach olarak doluluk oranlarımız şimdiden yüzde 75-80 seviyesine ulaştı. Böyle giderse Bodrum, 2014 yılındaki turist rekorunu bu yıl geliştirebilir” dedi.

Güncellenme: 14:11, 08/06/2018
Bodrum’a yabancı akını başladı turist sayısı yüzde 38 arttı

Yabancıların Türkiye'deki en önemli tatil destinasyonları arasında yer alan Bodrum bu yıl ciddi bir doluluk bekliyor… 2014 yılında kırdığı yabancı turist rekorunun ardından eski günlerini arayan Bodrum'da, yabancıların yoğun ilgisi turizm yatırımcılarının da yüzünü güldürdü.

THOMAS COOK: %84'LÜK YÜKSELİŞ VAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı istatistiklerine göre, Bodrum'un bağlı olduğu Muğla'ya yurt dışından gelen ziyaretçi sayısı yüzde 38 arttı. Verilere göre, geçtiğimiz yılın ilk 5 ayında 348.437 olan ziyaretçi sayısı bu yılın aynı döneminde 481.437 olarak gerçekleşti. Sezon öncesindeki hareketliliği işaret eden bu verilerin yanı sıra, dünyanın en önemli tur operatörlerinden Thomas Cook da 2018 yılına ilişkin hazırladığı raporunda Türkiye'ye yapılan rezervasyonlarda geçtiğimiz yıla göre yüzde 84'lük bir artış yaşandığını kaydetti.

SEZON BOYUNCA ODALAR DOLU

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, Swissôtel Resort Bodrum Beach'i hizmete açtıkları 2015 yılından bu yana en iyi turizm sezonunu yaşadıklarının altını çizerken, “Özellikle İngiltere, İsrail ve Hollandalı turistlerden çok ciddi bir talep gözlemliyoruz. Tabii son dönemde döviz kurlarında yaşanan yükselişin de bu ilgide payı var. Swissôtel Resort Bodrum Beach olarak doluluk oranlarımız şimdiden yüzde 75-80 seviyesine ulaştı” dedi.

iskeleeee

2014'TEKİ REKORU KIRABİLİRİZ

Bodrum'un bugüne kadarki en iyi tatil sezonunu 2014 yılında yaşadığını vurgulayan Dağlarca Çağlar, “2014 yılında 3,3 milyon turistle yabancı ziyaretçi rekorunu kırmıştık. 2015 yılında da benzer seviyeleri gördükten sonra 2016 yılında yaşanan darbe girişimi turizm sektöründe de ciddi bir durgunluğu beraberinde getirdi. Geçen yıl bir miktar toparlanma görsek de asıl hareketlilik bu yıl yaşanacak. Böyle giderse Bodrum, 2014 yılındaki turist rekorunu bu yıl geliştirebilir” şeklinde konuştu.

İKİNCİ SWISSOTEL 2019'DA

Özellikle yurt dışından gelen bu yoğun ilginin turizm yatırımcılarına da bir güven aşıladığını sözlerine ekleyen Dağlarca Çağlar, “Turgutreis'te 75 milyon Euro yatırımla devreye aldığımız Swissôtel Resort Bodrum Beach'in ardından ikinci Swissotel markalı otelimiz için de çalışmalara hız verdik. Yokuşbaşı bölgesinde, 100 milyon Euro yatırımla hayata geçireceğimiz Swissotel Bodrum Hill'i 2019 yılı içinde hizmete açmayı planlıyoruz” dedi.

KURDAKİ YÜKSELİŞ TÜRKİYE'Yİ CAZİP HALE GETİRDİ

Türkiye'yi destinasyon olarak cazip hale getiren en önemli gelişmelerden biri dolar kurunda son dönemde yaşanan hızlı yükseliş oldu. 31 Mayıs 2017 itibariyle 3.9672 TL seviyesinde olan Euro/TL kuru, bu yıl aynı tarihte ise 5.3058 TL seviyesine yükseldi. Euro'nun TL karşısında yüzde 33.74 değer kazanması, rakip turizm ülkelerine karşı Türkiye'nin daha cazip bir tatil destinasyonu haline gelmesini sağladı. Aynı dönemde İngiliz Sterlini'nin TL karşısındaki değer artışı ise yüzde 32.8 oldu.

qp21pq31pq
Yayınlanma Tarihi:13:57,