Sözcü Plus Giriş

Bugün ekonomide ne oldu? (01.10.2018)

Meskenlerde kullanılan doğalgaza ve elektriğe yüzde 9, sanayi için kullanılan doğalgaz ve elektriğe ise yüzde 18'in üzerinde zam yapıldı. Hotiç, Yeşil Kundura ve Beta Ayakkabı'dan sonra Sabo Ayakkabı da konkordato başvurusunda bulunurken bir konkordato haberi de Ceylan İnşaat'tan geldi. Bankacılık sektörünün Ocak-Ağustos net dönem kârı ise 38.05 milyar lira oldu. İşte 1 Ekim 2018 Pazartesi günü ekonomide yaşanan gelişmeler.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 17:50, 01/10/2018
Bugün ekonomide ne oldu? (01.10.2018)

1) DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE ZAM

Doğalgaz ve elektrik fiyatları üç ay içinde üçüncü defa artırılırken, sektör kaynaklarına göre meskenlerde kullanılan doğalgaza ve elektriğe yüzde 9, sanayi için ise yüzde 18’in üzerinde zam yapıldı.

Reuters hesaplamalarına göre üç zammın ardından mesken için elektrik ve doğalgaz fiyatı Temmuz sonuna kıyasla toplam yüzde 30, sanayi için yüzde 48 yükselmiş oldu.

İlginizi ÇekebilirReuters son dakika olarak duyurdu! Doğalgaz ve elektriğe üçüncü büyük zam!Reuters son dakika olarak duyurdu! Doğalgaz ve elektriğe üçüncü büyük zam!

2) SABO AYAKKABI VE CEYLAN İNŞAAT KONKORDATO İSTEDİ

Daha önce üç büyük şirketin konkordato ilan ettiği ayakkabı sektöründen bir konkordato haberi daha geldi. Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 25 Eylül 2018 tarihli kararına göre Sabo Ayakkabı konkordato başvurusunda bulundu.

İlginizi ÇekebilirSabo Ayakkabı konkordato istediSabo Ayakkabı konkordato istedi
Fikirtepe ve Kartal’da proje geliştiren Ceylan İnşaat da, konkordato talebinde bulundu. Mahkeme malvarlıklarının muhafazası için geçici komiser heyeti atarken, ilk duruşma 1 Kasım 2018’de yapılacak.İlginizi ÇekebilirCeylan İnşaat da konkordato istediCeylan İnşaat da konkordato istedi


3) BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN KÂRI AÇIKLANDI

Bankacılık sektörünün Ocak-Ağustos net dönem kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 14.3 artışla 38.05 milyar lira oldu.

İlginizi ÇekebilirBDDK Ağustos ayı verilerini açıkladı!BDDK Ağustos ayı verilerini açıkladı!

 

4) DOLAR 5.94 TL’NİN ALTINA GERİLEDİ

Merkez Bankası’nın (TCMB) 625 baz puanlık faiz artışının ardından ABD ve Almanya ile ilişkilere yönelik olumlu beklentiler ve bankacılık sektörüne ilişkin iyimserlik TL’ye destek olurken, bireylerin döviz talebinin de azalmasıyla dolar/TL 5.94’ün altına geriledi.

İlginizi ÇekebilirAltın fiyatları bugüne nasıl başladı? İşte çeyrek altın ve gram altın fiyatlarında son durum....Altın fiyatları bugüne nasıl başladı? İşte çeyrek altın ve gram altın fiyatlarında son durum....
Yayınlanma Tarihi:17:39,