Sözcü Plus Giriş

Resmi devirden sonra Doğan hisselerinde dalgalı hareketler

Doğan Holding ile Demirören Medya Yatırımları arasında, Doğan Holding'in yazılı ve görsel medyadaki önemli varlıklarının 916 milyon dolar üzerinden nakden ve peşin olarak satılması konusunda hisse satışında işlemin tamamlanmasının ardından Doğan Holding ve iştirak hisseleri dalgalı seyrediyor.

Güncellenme: 14:10, 09/04/2018
Resmi devirden sonra Doğan hisselerinde dalgalı hareketler

Analistler, hisselerin satışı sonrası Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik için çağrı yükümlülüğü doğduğunu, ancak satış fiyatı ile piyasa fiyatı arasındaki farkların dalgalanma yarattığını söylediler. Cuma günkü kapanış fiyatına göre yüzde 3 iskontolu satılan Hürriyet Gazetecilik hisseleri saat 1152’de yüzde 4.64 düşüşle hareket ederken, yine aynı kapanışa göre yüzde 40 primli satılan Doğan Gazetecilik hisseleri ise yüzde 19.79 primle tavan fiyat olan 4.66 liradan işlem görüyor.

HANGİ VARLIK NE KADARA SATILDI?

Doğan Holding hisseleri ise yüzde 2.11 düşüşle işlem görüyor. Doğan Holding’den Cuma akşamı KAP’a yapılan açıklamaya göre, Doğan Gazetecilik’deki payların tamamını 132 milyon dolara, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık’daki payların tamamı 155 milyon dolara, Doğan TV Holding’deki payların tamamı da 599.67 milyon dolara satıldı.

İlginizi ÇekebilirDoğan Medya'da devir teslimDoğan Medya'da devir teslim

Hesaplamalara göre Doğan Gazetecilik’in hisse başı satış fiyatı 5.46 TL ile Cuma günkü kapanışın yüzde 40 üzerinde yer alırken, Hürriyet Gazetecilik’te ise satış fiyatı 1.46 TL ile Cuma kapanışa göre yüzde 3 iskontolu. Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, hisselerin satışı sonrası Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik için çağrı yükümlülüğü doğduğunu, ancak Hürriyet için açıklanan satış fiyatının, hisselerin Cuma günkü kapanış fiyatının altında kaldığını ifade ederek şunları söyledi:

DOĞAN HABER AJANSI 5 MİLYON DOLARA

“Hürriyet’te çağrı fiyatı kapanış fiyatının altında, Doğan Gazetecilik’te ise yukarıda oluştu” dedi. Yine KAP açıklamasına göre Doğan Haber Ajansı’ndaki payların tamamı 5 milyon dolara Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri’ndeki payların tamamı 7 milyon dolara, Doğan İnternet Yayıncılığı’ndaki payların tamamı 12.75 milyon dolara, Doğan Media International GmbH’daki payların tamamı ise 4 milyon dolara satıldı. Mozaik İletişim Hizmetleri’deki paylar ise 532,734 dolara satıldı.

Satış için Demirören Grubu ile görüşüldüğü haberinin çıktığı 21 Mart’tan Cuma günü kapanışa kadar Doğan Holding hisseleri yüzde 95 prim yaparken, Hürriyet Gazetecilik hisseleri yaklaşık yüzde 47, Doğan Gazetecilik de yüzde 37 prim yaptı.

REUTERS

Yayınlanma Tarihi:12:38,