Sözcü Plus Giriş

AKP Meclis’te muhalefetin sesini kıstı!

Meclis'te konuşma süreleri artık kısalacak. AKP grubunun verdiği önerge TBMM Genel Kurulu'ndan geçti. Yeni düzenlemeye CHP ve HDP'den sert tepki geldi. İki partinin milletvekilleri Genel Kurulu terk ederek AKP'yi protesto etti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 23:05, 05/04/2018
AKP Meclis’te muhalefetin sesini kıstı!

Meclis’in gündeminde yine çok tartışılacak bir düzenleme yer aldı. AKP tarafından verilen öneriyle uluslararası sözleşmelerde 20 dakika olan konuşma sürelerini 5 dakikaya ve 10 dakikalık konuşma süresini 3 dakikaya indirilmesi öngörüldü.

meclis4

AKP’nin önerisi usul tartışmasına açıldı. Muhalefet önerinin içtüzüğe aykırı olduğu dile getirdi. Yaşanan tartışmaların ardından AKP önerisi MHP’nin de desteğiyle kabul edildi.

İlginizi ÇekebilirCHP'den tek kişilik muhalefet!CHP'den tek kişilik muhalefet!meclis

Konuşmaların kısaltılmasını sağlayacak düzenlemeye CHP ve HDP’den sert tepki geldi. İki partinin milletvekilleri Genel Kurulu terk ederek AKP ve MHP’yi protesto etti.

twit

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner düzenlemeyle ilgili sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı. Cihaner mesajında “TBMM İç Tüzüğünün açıkça ve yazılı olarak öngördüğü (en az) konuşma süreleri AKP oylarıyla yarıya indirildi! Anayasa metni niteliğindeki İç Tüzük fiili olarak yürürlükten kaldırılmış demektir. Genel kurulu terk ettik” ifadelerini kullandı.

yarkadas-twitter

CHP’li Barış Yarkadaş da düzenlemeyle ilgili sosyal medya hesabından “AKP’nin, vekillerin söz hakkını kısıtlamaya yönelik önergesini kabul etmediğimizi  ve anti demokratik tutuma boyun eğmeyeceğimizi göstermek için genel kurulu terk ettik” mesajını paylaştı.

Yayınlanma Tarihi:22:52,