Sözcü Plus Giriş

AYM’den basın özgürlüğü için emsallik karar: Erişim engeli ihlaldir

AYM, haber siteleri için emsallik bir karara imza attı. Yüce mahkeme, bir internet sitesi için Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği 'erişim engeli' kararını 'basın ve ifade özgürlüğüne aykırı bularak' bozdu. Kararı Sözcü'ye değerlendiren hukukçular da "Yerin ve emsal niteliğinde bir karar" dedi.

Ümit TÜRK
11:43 -
AYM’den basın özgürlüğü için emsallik karar: Erişim engeli ihlaldir

Anayasa Mahkemesi’nden haber sitelerine iyi haber geldi. AYM, bir internet sitesindeki yayın nedeniyle verilen erişim engeli kararını basın ve ifade özgürlüğüne aykırı bularak yeniden yargılama yapılmak üzere dosyayı 7. Sulh Ceza Hakimliğine gönderdi. Yüce mahkeme, internet yayınına erişimin engellenmesi tedbirinin  ilk başıkta (Prima facia) haklılık varsa örneğin başvurucunun çıplak fotoğrafı veya video görüntüsü yayınlanmışsa meşru kabul edilebileceğine dikkat çekti.

Haber siteleri için emsal niteliğin taşıyan kararı Avukat Ramazan Bulut Sözcü’ye değerlendirdi. Avukat Ramazan Bulut “5651 sayılı internet yasasının 9/1 maddesine göre kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişi içerik sağlayıcısına, buna ulaşılmaması halinde sulh Ceza hakimine başvurarak erişimin engellenmesi kararı verebilir. Yine kanunun 9/6 maddesi gereği hakim duruşma yapmaksızın 24 saat içerisinde karar verir. Olayımızda Sulh Ceza Hakimliğinin böyle bir kararı vermesi şekil ve yetki açısından geçerli. Ancak Anayasa Mahkemesi söz konusu kararında; kişilik haklarının ihlali ilk bakışta anlaşılıyorsa (çıplak fotoğraf veya video resimleri gibi) Sulh Ceza Mahkemesi inceleme yapmaksızın bu kararı verebilir.” dedi.

Avukat Ramazan "Bence de doğru bir karar." dedi.

Avukat Ramazan Bulut “Bence de doğru bir karar.” dedi.

“DOĞRU BİR KARAR”

Bulut “Anayasa Mahkemesi’nin inceleme ve araştırmayı gerektiren konularda Sulh Ceza Hakimliğinin duruşma açmaksızın ki yasa gereği duruşma açılmıyor, böyle bir karar vermesi Anayasa’nın 28’nci ve Basın Kanunu’nun 26’ıncı maddesi ile güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlali anlamına gelir.” diye konuştu.

Bulut sözlerini şöyle sürdürdü “Bence de doğru bir karar. Çıplak resim gibi, hak ihlali ilk bakışta görünmüyorsa böyle bir ihlalin olup olmadığı yargılamayı gerektirdiğinden bunu ceza ve hukuk mahkemelerine bırakmak gerek. Zira bunlar da en azından tedbiren bile bu tür yayınları durdurabilmekteler. Benim de AYM kararından anladığım bu. Yani söz konusu erişimi engellemen için doğrudan çıplak fotoğraf gibi unsurların olması lazım.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more