Sözcü Plus Giriş

Çekmeköy Kışlası ihale ile satışa çıkıyor!

Geçtiğimiz aralık ayında imara açılan Çekmeköy Kışlası sınırları içinde kalan 187 dönümlük arazinin satışı için düğmeye basıldı. Rezidans, AVM ve konut yapılmak üzere imara açılan ormanlık arazi 23 Mart’ta satışa çıkıyor

Özlem GÜVEMLİ
20:13 -
Çekmeköy Kışlası ihale ile satışa çıkıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın TOKİ ile yaptığı protokol kapsamında imara açtığı Çekmeköy Kışlası’nın ormanlık arazisine yapılacak konut, AVM, rezidans projesi için Emlak Konut GYO 23 Mart'ta ihaleye çıkıyor. İhale ilanına göre “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” için 2 oturum yapılacak. 23 Mart günü düzenlenecek 1. oturumda açık ihale usulü ile ön yeterlilik alınacak. İkinci oturumda pazarlık – açık artırma – kapalı zarf usulü ile teklifler sunulacak. Katılmak isteyenler ihale dosyasını 3 in 500 lira satış bedeli ödeyerek alabilecek.

İLGİLİ HABERBir askeri alanın daha imarı değiştiBir askeri alanın daha imarı değişti

85 BİN 505 METREKARE İNŞAAT ALANI YARATILDI

İhaleyi kazanan firma imarı değiştirilen 187 bin 750 metrekarelik askeri alanın  79 bin 554 metrekaresine konut, iş merkezi, AVM, otel, motel, rezidans, özel okul, özel hastane yapacak. Arazinin 8 bin metrekaresi okul, 3 bin 887 metrekaresi  sosyal ve kültürel tesis olarak ayrılırken 63 bin 672 metrekaresi de park olacak. Proje kapsamında ormanlık askeri alana 87 bin 505 metrekare inşaat yapılmış olacak.

KIŞLA SINIRLARI İÇİNDE DEVLET ORMANI

Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesine konu olan 187 bin 750 metrekarelik arazi, Çekmeköy'deki Sultançiftliği Taşlıtepe Devlet Ormanı içinde kalıyor. Daha önce Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli olan arazi, Çevre Düzeni Planı'nda Çekmeköy Kışlası sınırları içinde bulunduğu için kısmen “askeri alan” kısmen de “havza içi rehabilite edilecek” alan fonksiyonundaydı.  2000'li yıllardan beri askeri amaçla kullanılmayan arazinin mülkiyeti, Milli Savunma Bakanlığı ve TOKİ arasında imzalanan askeri hastaneler protokolü  doğrultusunda 2015 yılında TOKİ'ye geçti. 1996 tarihli imar planlarında “toplu konut” lejantında kalan arazi, mayıs 2017'de yapılan Çekmeköy imar planında da  “tarım alanı” olarak planlandı. Ancak plana askı sürecinde yapılan itirazlar sonucunda parsel, tarım alanı sınırları dışına çıkarıldı. Arazinin kaderi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 28 Aralık 2017'de askıya çıkarılan yeni plan ile değişti. Kışla sınırları içinde kalan ormanlık araziye; ticaret, konut, sağlık tesisi, eğitim tesisi, park ve dini tesis fonksiyonu verildi.

İBB KARŞI ÇIKMIŞTI

Plan değişikliği ile ilgili görüşüne başvurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Planlama Müdürlüğü, teklifinin ulaşım talebini arttıracağına dikkat çekerek fonksiyon ve yapılanma şartları açısından bölge planları kapsamında değerlendirilmesini istemişti.

Son güncelleme: 20:38 01.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more