Reklamsız Sözcü

CHP, Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu Kanunsuz emir verdiği ve kin-nefret suçlarını işlediği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet etti. Tanal, "Şehidimize kelle diyen onlar, 'birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclis toplanmaz' diyen onlar, 'Valiler verdiğimiz talimatlar gereği PKK'ya operasyon yapmadı' diyen onlar. Ama CHP'lileri şehit cenazelerine almayın diyen de onlar… Hukuk devletinde olması gereken savcıların bir an önce harekete geçmesi, Sayın Soylu'nun da savcıları beklemeden istifa etmesidir" dedi.

10:03 -
CHP, Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Kanunsuz Emir veren ve nefret suçu işleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet etti. Skandal açıklamanın İçişleri Bakanlığı makamına yakışmadığını dile getiren Tanal, şunları söyledi:

“Bu ülkenin İçişleri Bakanı kaostan beslenemez. Hükümet adına iç  güvenliğin doğrudan muhatabı içişleri bakanıdır. Ancak Sayın Süleyman Soylu iç güvenliğin muhatabı değil kaosun, ayrımcılığın muhatabı gibi davranıyor. Neden CHP’liler şehit cenazelerine alınmıyor? Şehidimize kelle diyen onlar, ‘birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclis toplanmaz’ diyen onlar, ‘Valiler verdiğimiz talimatlar gereği PKK’ya operasyon yapmadı’ diyen onlar. Ama iş CHP’ye gelince şehit cenazelerine almayın diyen de onlar.”

“CHP’Yİ HEDEF GÖSTERİP SİYASİ ALGI OLUŞTURUYOR”

“İçişleri Bakanı’nın vermiş olduğu talimat tam olarak kanunsuz emirdir.” diyen Tanal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Valilere vermiş olduğu ‘CHP’lileri cenazeleri kabul etmeyin’ emri ayrıca, TCK’nın Nefret ve Ayrımcılık başlıklı 122. Maddeye de aykırıdır. Dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik,  siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret, kanunlarımızca cezalandırılır. Soylu’nun söylemleri CHP’lileri tamamen dışlayan, toplumun dışına itmeye çalışan birtakım sözlerden ibarettir ve suç teşkil etmektedir. Konuşmasında CHP’lilerin cenazelere alınmasın emri vermesi CHP’yi hedef göstererek siyasi algı yaratmaktan başka bir şey değildir.

Öte yandan Soylu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunumuzun 214’üncü maddesi Suç İşlemeye Tahrik, 217’inci maddesi Kanunlara Uymamaya Tahrik suçlarını işlemiş üstüne bir de bunu 218’inci maddede yer aldığı gibi basın ve yayın yolu ile işlemiştir. Bu da suçunu ağırlaştırıcı kılmıştır. Bu sebepledir ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 122’inci, 217’inci ve 218’inci maddeleri ve Anayasanın 137’inci maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet ettim. Hukuk devletinde olması gereken savcıların bir an önce harekete geçmesi, Sayın Soylu’nun da savcıları beklemeden istifa etmesidir.”

KAFTANCIOĞLU DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Soylu için bir suç duyurusu ise CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Hilmi Yarayıcı ve eski il başkanı Cemal Canpolat ile birlikte giden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu suç duyurusu dilekçesini savcılığa sundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçim öncesi yaptığı açıklamada, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu da hedef alarak, “Şehit cenazelerinde ne işleri var. İstanbul İl Başkanlığı’na getirdikleri hanımefendi şehide de küfür etti” dediği hatırlatıldı. Kaftancıoğlu’nun hiçbir yerde ve hiçbir sosyal sitede böyle bir beyanat vermediği belirtilen dilekçede, “Söylenmemiş bir beyanın söylenmiş gibi söylenmesi, müvekkilimin kişiliğine ve temsil ettiği parti ve tabanına hakarettir” denildi. İçişleri Bakanı Soylu’nun bu beyanının halkı kin ve nefrete yönelttiği vurgulanan dilekçede, “Sayın bakan veya onun adına sosyal medyayı takip edenler takibi iyi yapmamışlardır. Şikayetçinin beyanlarını okumamış veya anlamamışlardır. Şikayetçi bu sözleri söylemeyecek kadar insani değerleri yüksek bir kişidir” ifadeleri kullanıldı.

Dilekçede, “CHP İl Başkanı polise de, askere de, küfretmez, şehit cenazesine de gider” denilerek, Süleyman Soylu hakkında, “Hakaret, iftira, kişilik haklarına saldırı, tehdit, herkesin gözünde küçük düşürme, kişilerin huzurunu bozma, halkı kin ve nefrete sevk ettirme” suçlarından soruşturma açılması talep edildi.

İLGİLİ HABERİçişleri Bakanı Soylu: CHP'lileri şehit cenazesine almayın İçişleri Bakanı Soylu: CHP'lileri şehit cenazesine almayın İLGİLİ HABERŞehit Uzman Çavuş Özkan'ın cenazesinde CHP çelengi gerginliğiŞehit Uzman Çavuş Özkan'ın cenazesinde CHP çelengi gerginliği

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:48 29.06.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more