Sözcü Plus Giriş

Erdoğan onu, o medyayı eleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "meydanı fetvacı hocalara bıraktınız" diyerek eleştirdiği Diyanet bugün konuştu. Hakkari’de bir etkinliğe katılan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın ilk işi topu medyaya atıp "bu hocalara yer veriyorsunuz siz de vebal altındasınız" demek oldu. Ancak Erdoğan'ın eleştirilerinin hedefindeki Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, kendi televizyonu aracılığıyla Sosyal Doku TV aracılığıyla yurt genelinde özellikle gençler üzerinde propaganda faaliyeti sürdürüyor.

10:53 -
Erdoğan onu, o medyayı eleştirdi

Dün Beştepe’de Kadınlar Günü etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefinde başta Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız olmak üzere ‘fetvacı’ hocalar vardı. Erdoğan, Yıldız ve benzerlerinin bu alandaki boşluktan faydalandığını hatırlatarak Diyanet’e “meydanı bunlara bırakmayın FETÖ’de böyle türedi” diye seslendi. Erdoğan’ın eleştirisinin ardından sessizliğini bozan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın ilk işi medyayı eleştirmek oldu. Hakkari'de bir etkinliği katılan Erbaş, “ihtilaflı ve yanlış anlaşılmaya müsait konuları ekranlara taşıyan hocalar ve onlara zemini hazırlayan medyanın vebal altındadır” dedi. (Erdoğan’ın eleştirilerinin hedefindeki Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, kurduğu Sosyal Doku TV aracılığıyla yurt genelinde özellikle gençler üzerinde propaganda faaliyeti sürdürüyor)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hakkari'de sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hakkari'nin güzel insanlarının asırlardan beri yurt edindiği alimler, evliyalar diyarı güzel bir belde olduğunu söyledi. Toplumun her kesiminden insanlarla bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Erbaş, insanların şehirlerde daha huzurlu nasıl yaşayabileceği, gençlerin, çocukların geleceğe nasıl daha iyi hazırlanabileceği, din eğitimi ve din hizmeti gibi konuları müzakere edeceklerini kaydetti.

“BAZI KONULAR ULU ORTA KONUŞULMAMALI”

Bazı dini konuların medyada paylaşılması ve tartışılması ile ilgili yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Başkan Erbaş, “Bizim gözümüz kulağımız Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulunun vermiş olduğu bilgilerde olacak. Dünyada doğru dini bilgiyi Kur'an'a ve sünnete uygun olarak bulup insanımıza ulaştıran en önemli kurum, Din İşleri Yüksek Kuruludur. Yetkisiz insanların söylediklerine değil, Din İşleri Yüksek Kurulunun dediklerine bakacaksınız” dedi. Erbaş, ders ortamında hocaların tartışarak açıklığa kavuşturup daha sonra insanlara ulaştırılması gereken bazı konuların ulu orta televizyon ekranlarına taşınmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bizim ilim geleneğimizde böyle konular sadece ilim ortamlarında tartışılır, müzakere edilir netliğe kavuşturulur. Ondan sonra insanlara ulaştırılır. Böyle ulu orta olmaz. İhtilaflı ve yanlış anlaşılmaya müsait konuları ekranlara taşıyan hocalar ve onlara o zemini hazırlayan medya vebal altındadır” diye konuştu.

“Toplumda iyiliğin ve huzurun teminatı sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleridir”

Sivil toplum kuruluşlarının çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, şöyle konuştu: “Sivil toplum kuruluşları yardımlaşmayı ve dayanışmayı güçlü kılar. Toplumda iyiliğin ve huzurun teminatı sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleridir. Vakıf medeniyeti, yardımlaşma medeniyeti, şehrin eşrafından fazilet, erdem sahibi insanların bir araya gelip meselelerini konuşması, müzakere etmesi aslında insanlığın yeryüzünde var olduğu günden bugüne dek devam etmektedir.”

“Kur'an ve sünnetten uzak kalmamız; mutluluktan, huzurdan ve barıştan uzak kalmamıza sebep olur”

Ümmetin ve insanlığın yaşadığı sorunlara işaret eden Başkan Erbaş, “Peygamber Efendimiz mademki insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilmiş, o zaman bizim Kur'an ve sünnetten uzak kalmamız; mutluluktan, huzurdan ve barıştan uzak kalmamıza sebep olur. Kur'an'dan ne kadar uzak olursak, barıştan da o kadar uzak oluruz. Sünnetten uzak olursak, o zaman kardeşlikten, birlikten de uzak oluruz. Kaynaklarımıza, Kur'an ve sünnete sarılmamız, gençlerimizi, çocuklarımızı onlarla buluşturmamız lazım” şeklinde konuştu. Toplantıya Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Başbakan Başdanışmanı Adnan İnanç, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Diyanet İşleri Başkanlığının üst düzey yöneticileri, çok sayıda STK temsilcisi ve kanaat önderi katıldı.

Kaynak: Sözcü ve Ajaslar

Son güncelleme: 10:58 09.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more