Sözcü Plus Giriş

İşçilerden, Cumhurbaşkanı’na mektup

Mersin’de kamu kurumlarında taşerondan kadroya geçirilen bir grup işçi, ücret ve sosyal haklar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a mektup yazdı. "Cumhurbaşkanımız, Çalışma Bakanımız duyun sesimizi" diyen işçiler, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.

Mustafa İNSAN / Mersin
16:58 -
İşçilerden, Cumhurbaşkanı’na mektup

Toroslar ilçesi Lütfi Oğuzca Parkı'nda toplanan işçiler ellerinde “Sürekli işçi enflasyona yenik düştü”, “Eşit işe eşit ücret”, “Mazlumların mağdurların umudu Erdoğan”, “2020'ye Hayır, 2019 Kamu Toplu İş Sözleşmesine Evet”, “Cumhurbaşkanımız, Çalışma Bakanımız duyun sesimizi” yazılı dövizler taşıdı.

İşçiler, Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı'na göndermek üzere ücret artışı, enflasyon farkı verilmesi, tayin hakkı, istek dışı emekliye ayırma, düşük düzeyde ve yetersiz sosyal yardımlar, 2020 yılına kadar toplu iş sözleşmesi yapamayacak olmaları gibi sorunlarını anlattıkları mektupları yazdılar.

EŞİT HAK VE ÜCRET

İşçiler adına konuşan Gürhan Demirci, çalışma barışı için eşit hak ve ücret istediklerini söyledi. Kamuya geçirilen işçilere enflasyon farkı verilmediğine dikkat çeken Muhtaroğlu, “Öncelikle Cumhurbaşkanımıza bizlere kadro verdiği için teşekkür ediyoruz. Ancak, taşerondan kadroya geçen işçilere Yüksek Hakem Kurulu tarafından yayınlanan ücret, mali ve sosyal haklar uygulanmaktadır. Bu da aynı işi yaptıkları eski kadrolu işçilerle eşit hak ve ücretler sağlamamaktadır. Bizlere enflasyon farkı olmadan altı ayda bir yüzde 4 ücret artışı yapılması öngörülmektedir. Yüzde 25 enflasyon karşısında maddi kayıplar ve büyük geçim sıkıntıları yaşamaktayız. İşçilere sağlanan ve oldukça yetersiz olan çocuk, yemek, yol, yakacak, öğrenim, doğum, evlenme, ölüm, askerlik, mesai ücreti ve tazminat gibi sosyal hak ve yardımlar enflasyon karşısında daha da erimektedir” dedi.

iscilerden-cumhurbaskanina-mektup-3

“TAYİN HAKKI YOK”

İşçilerden Adil Muhtaroğlu ise sorunlarının çözümü için 2019 yılında kamu işçileriyle yapılacak Kamu Çerçeve Sözleşmesi Protokolü'ne dahil edilmek istediklerini belirterek “Anayasal hakkımız olan tayin hakkımızı istiyoruz. Devletin işçi ve memurları gibi 65 yaşına kadar çalışmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
İşçiler, öğle yemeği olarak simit yedikten sonra dağıldı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more