Sözcü Plus Giriş

Miraç Kandili ne zaman? Kandile kısa süre kaldı… Miraç Kandili’ni nasıl değerlendirebiliriz?

Miraç Kandili ne zaman? İdrak ettiğimiz mübarek üç aylar içinde kandiller bulunduruyor. Üç ayların içinde idrak edeceğimiz ikinci mübarek gece Miraç Kandili'dir. Peki 2018 Miraç Kandili ne zaman, hangi gün? Peygamberimizin Cenab-ı Allah'ın huzuruna çıkarılması olayı olan Miraç vakasını anmak için kutlanan Miraç Kandili'nde hangi ibadetleri yapabiliriz, nasıl değerlendirilebiliriz?

Güncellenme: 11:23, 12/04/2018
Miraç Kandili ne zaman? Kandile kısa süre kaldı… Miraç Kandili’ni nasıl değerlendirebiliriz?

Miraç Kandili, Peygamber Efendimiz'in Allah'ın huzuruna yükseltilmesine binaen her sene Recep ayının 27. gecesi kutlanan mübarek gecedir. Miraç Kandili 2018,  13 Nisan Cuma akşamını 14 Nisan Cumartesi gününe bağlayan geceye denk geliyor. Yani bu sene Miraç Kandili 13 Nisan 2018 Cuma gününe denk geliyor. Ardından Berat Kandili, Mevlid Kandili gelecek. Miraç Kandili'nde yapılabilecek ibadetler, dualar nelerdir? İşte Miraç Kandili ve Miraç olayı hakkında bilmek istedikleriniz ve Mirac Kandili'nde neler yapabileceğimiz…

MİRAÇ KANDİLİ NE ANLAMA GELİR?

Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamına gelir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’ in göğe yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Peygamberimiz (s.a.s) Mescidül – Haram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında “İsra” adını alır. İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

miraç kandili

KANDİLLER NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

*Kur'an-ı Kerim okuyarak, *Peygamberimiz ( a.s.m)'in mübarek duası olan Cevşen-ül Kebiri okuyarak,
*Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet ederek,
*Allah rızası için namaz kılarak,
*Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yaparak,
*Günahlarımızın bagışlanması için Allah'tan af dileyerek,
*Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okuyarak,
*Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek,
*Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirerek,
*Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek,
*Dargın ve küskünleri barıştırarak, değerlendirebiliriz.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLAYACAK? RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

İslam alemi huşu içinde ibadetlerini gerçekleştirmek ve Ramazan’ı idrak etmek için İslam alemince kutsal sayılan Ramazan ayını bekliyor. 2018 Dini takvimine göre bu yıl Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 tarihinde başlayacak. İlk teravih namazı da 15 Mayıs akşamı kılınacak. Üç ayların sonuncusu olan Ramazan'ın tamamlamasıyla İslam alemi Ramazan Bayramı'nı kutlayacak. Bu sene Ramazan Bayramı arefesi 14 Haziran perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramının birinci günü 15 Haziran cuma ikinci günü 16 Haziran cumartesi üçüncü günü 17 Haziran pazar gününe denk geliyor.

 

İlginizi ÇekebilirAğızda dağılan kandil simidi tarifi: İşte evde pastane usulü kandil simidi yapılışı...Ağızda dağılan kandil simidi tarifi: İşte evde pastane usulü kandil simidi yapılışı...
Yayınlanma Tarihi:08:56,