Sözcü Plus Giriş

Rahip Brunson özel uçakla Türkiye’den ayrıldı

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilip, tahliyesine karar verilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, özel uçakla Almanya'ya gitti. Beyaz Saray, Brunson'ın ABD'deki Maryland hava üssüne bugün geleceğini duyurdu. ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada, "Brunson'ın serbest bırakılması memnuniyet verici, Cumartesi günü onu Oval Ofis'te ağırlayacağım" dedi.

Güncellenme: 11:33, 18/10/2018

ABD’li rahip Brunson, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

 

Ev hapsi cezası ve yurt dışı yasağı da kaldırılan Brunson, yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı.

brunson131_6368887

 

BRUNSON ALMANYA’DA

Papaz Brunson'ı taşıyan özel uçak, yeni günün ilk saatlerinde Almanya’daki ABD Ramstein Hava Kuvvetleri Üssü'ne indi. Burada sağlık kontrolleri yapılacak olan Brunson'ı ABD'nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell karşıladı. Büyükelçi Grenell, Twitter'daki hesabından Brunson'ın ABD bayrağını öperken çekilen fotoğrafını paylaştı.

brunson-a

AVUKATI HALAVURT AÇIKLADI

İsmail Cem Halavurt, havaalanında gazetecilere, müvekkili Brunson’un Almanya’ya gittiğini, 2 gün bu ülkede kaldıktan sonra ABD’ye geçeceği bilgisini paylaştı ancak Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Brunson’ın ABD’deki Maryland hava üssüne bugün gideceği duyuruldu. ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada, “Brunson’ın serbest bırakılması memnuniyet verici, Cumartesi günü onu Oval Ofis’te ağırlayacağım” dedi.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Rahip Brunson artık serbestSon dakika... Rahip Brunson artık serbest

 

brunson121_6368888

AVUKATI MAHKUMİYET KARARINA İTİRAZ EDECEK

Öte yandan Brunson’ın avukatı mahkumiyeti kabul etmediklerini belirterek temyize gideceklerini söyledi.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Rahip Brunson artık serbestSon dakika... Rahip Brunson artık serbest

“ELEKTRONİK KELEPÇEYİ ÇIKARDILAR”

Alsancak’taki evine gelen Brunson’a, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da eşlik etti. Brunson’ın eve girişi esnasında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Brunson’dan sonra eşi Norine Brunson ve avukatı İsmail Cem Halavurt da eve geldi. İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Brunson’ın evinde elektronik kelepçesini çözerek serbest kalma işlemlerini tamamladı.

İlginizi ÇekebilirDolar/TL'ye Brunson etkisi (12.10.2018)Dolar/TL'ye Brunson etkisi (12.10.2018)

brunson11_6368889
ABD’DEN OLUMLU AÇIKLAMALAR

Serbest kalan Brunson ile ilgili ABD’den de peş peşe açıklamalar geldi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence “Brunson kısa süre sonra ABD’ye gelecek” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise “Brunson ve cesur eşini ABD’ye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BAVULUNU HAZIRLADI

Evinde hazırlıklara başlayan Brunson, Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek için hazırlık yapmaya başladı. Akşam saatlerinde ABD'ye askeri bir uçakla gitmesi beklenen Papaz Brunson'ın evinde çekilen fotoğraf karesinde bir yandan telefon trafiği yaşarken, bir yandan da bavullarını hazırlarken görüntülendi.

brunson-iha-evde1_6369681

Evdeki hazırlıklarını tamamlayan Brunson, ABD’ye gitmek için havalimanına doğru yola çıktı. Brunson'a Türk polisinin yanı sıra ABD heyeti de eşlik etti. Burada kendisini bekleyen özel uçağa binen Brunson ABD’ye doğru yola çıktı.

ucak-aa1_6370442
Yayınlanma Tarihi:17:04,