Sözcü Plus Giriş

Savcılıktan Çiftlik Bank için ilginç karar

Kütahya Başsavcılığı, Çiftlik Bank’taki dolandırıcılık ortaya çıktıktan sonra ocak ayında para yatıran mağdurun başvurusuna takipsizlik kararı verdi... 'Tosun' lakaplı Mehmet Aydın'ın ise nerede olduğunu bilen yok. Aydın’ın Uruguay’ın yanı sıra BAE ve Arjantin’den geçici vatandaşlık aldığı belirtiliyor.

Kamil ELİBOL
09:15 -
Savcılıktan Çiftlik Bank için ilginç karar

Binlerce kişiyi dolandırıp kaçan Çiftlik Bank'ı kuran Mehmet Aydın'a 5 bin lira kaptıran bir vatandaşın başvurusuna takipsizlik kararı verdi. Kararda, mağdurun, Çiftlik Bank'taki dolandırıcılık olayı ortaya çıktıktan sonra. 2018 yılının ocak ayında sisteme katılması etkili oldu. Kararda şu görüşlere yer verildi:

BİLİNİYORDU: Çiftlik Bank isimli sitenin saadet zinciri şeklindeki dolandırıcılık cinsine benzer bir dolandırıcılık yöntemi olduğunun toplum tarafından bilindiği, özellikle müştekinin sisteme katıldığı ocak 2018 tarihinde bu sitenin birçok kişiyi mağdur ettiğinin açıkça belli olduğu, buna rağmen müştekinin böyle bir sisteme güvenerek 5 bin TL yatırmasının kendi kusurundan kaynaklandığı anlaşılmıştır.

PARA KAZANMA HEVESİ: Açıkça dolandırıcılık yaptığı bilinen bir sisteme aldanan ülke çapında 80 bin civarında kişinin olduğu, kısa sürede çok para kazanma hevesine giren müştekilerin kendi hatalarından kaynaklı mali sorumluluklarını telafi etme mercilerinin devlet kurumları olmadığı, açıklanan gerekçelerle müştekinin Çiftlik Bank isimli dolandırı- cılık sitesine para yatırmasının ‘hileli hareket' olarak değerlendirilemeyeceği, gerekçesiyle atılı suçun yasal unsurlarının olmadığı, müş- tekinin hukuk mahkemelerinde alacak davası açmakta serbest olduğu anlaşılmıştır. Kamu adına kovuşturmaya yer yoktur.”

İLGİLİ HABERÇiftlikbank soruşturmasında yeni gelişmeÇiftlikbank soruşturmasında yeni gelişme
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more