Sözcü Plus Giriş

İftar saati 2018: İstanbul’da iftar saat kaçta açılacak? Sahur vakti ile il il 2018 imsakiyesi…

Ramazan ayının 2. günü geldi. Oruç tutanlar akşam saatlerinde ezanın kaçta okunacağını merak ediyor. Ramazan ayında duaların geri çevrilmediği, sofralardaki bereketin her zamankinden fazla olduğuna inanılır. Peki bu Ramazan'da iftar ve sahur saat kaçta okunuyor. İşte İstanbul başta olmak üzere İl il 2018 imsakiyesi...

08:41 -
İftar saati 2018: İstanbul’da iftar saat kaçta açılacak? Sahur vakti ile il il 2018 imsakiyesi…

Ramazanın gelmesiyle vatandaşlar gece saatlerinde sahur, akşam saatlerinde ise iftar yapıyor. Gün boyu oruç tutan vatandaşlar iftar saatini özlemle bekliyor. Diyanet’in yayınladığı ramazan 2018 imsakiyesine göre il il iftar vakitleri belirlendi. Megakent İstanbul’da bugün 17 Mayıs Perşembe günü iftar saat 20:23’te yapılacak. İşte iftar vakitleri…

Sahur ne demektir: Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir.

İftar nedir: Gün sonunda orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

2018 İMSAKİYESİ

İslam alemi bir ramazan ayına erişti ve huşu içinde ramazanı idrak ediyor. Vatandaşlar iftar vaktini iple çekiyor ve saat kaçta iftar yapılacağını araştırıyor. Aşağıdaki imsakiye aracı sayesinde tüm illerin iftar ve sahur saatine ulaşabilirsiniz.

RAMAZAN AYINDA NELER YAPILIR?

Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılacağı, Allah'ın rızasının kazanılacağı bir mevsim. Bu ayda Hz. Muhammed’in (S.A.V) müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı:

* Oruç tutmak

* Geceleri Peygamber Efendimiz'in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

* Kur'an okumak

* Namazları cemaatle kılmak

* Sahur yapmak

* İftar ettirmek

* Kadir Gecesini aramak

* Sabretmek

* İhsan ve ikramda bulunmak

* Tövbe etmek

* Cenneti istemek

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak

 

İLGİLİ HABERAnkara imsakiyesi, sahur ve iftar saatleriAnkara imsakiyesi, sahur ve iftar saatleri İLGİLİ HABERİzmir iftar vakti ve sahur vakti saat kaçta ve ne zaman? İzmir iftar vakti ve sahur vakti saat kaçta ve ne zaman?

RAMAZAN AYINDA TUTULAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:
“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)
Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.

İFTAR DUASI

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.””Allah’ım! Bu günde oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!””Allah’ım! Bu günde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; imanınla, ey korkanların imanı ve güveni!””Allah’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!”

TERAVİH NAMAZI

Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir. Ramazan’da teravih namazı için şehrin tarihi camileri tercih edilebilir.

İLGİLİ HABERAntalya için iftar saati kaç? İşte Antalya imsakiyesi 2018Antalya için iftar saati kaç? İşte Antalya imsakiyesi 2018
Son güncelleme: 09:43 17.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more