Sözcü Plus Giriş

31 Aralık 2018 tatil mi? Yılbaşında kaç gün tatil?

1 Ocak en çok kullanılan takvim olan Miladi takvimin ilk günüdür. 31 Aralık'ta başlayan kutlamalar 1 Ocak'ta yeni bir yılı heyecanla karşılamak için yapılacak.Geçtiğimiz yıllarda 31 Aralık resmi tatil olarak kabul ediliyordu bu nedenle okurlarımız "31 Aralık Pazartesi yarım gün tatil mi?, Yılbaşında kaç gün tatil?" gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. İşte merak edilen soruların yanıtı...

23:06 -
31 Aralık 2018 tatil mi? Yılbaşında kaç gün tatil?

Yeni yıl heyecanla ve yeni umutlarla bekleniyor. Günümüzde en çok kullanılan takvim olan Miladi takvimin yeni yılı 1 Ocak’a (Yılbaşı) denk gelmektedir. Birçok ülke 1 Ocak’ı resmî tatil olarak belirlemiştir. Bizim ülkemizde de 1 Ocak günü resmi tatildir. Ancak 31 Aralık tatil değildir. Resmi kurumlar ve okullar açık olacaktır.

31 ARALIK’TA RESMİ KURUMLAR AÇIK MI?

31 Aralık 2018 Pazartesi günü tüm resmi kurumlar çalışacak. Okullar, hastaneler, PTT, eczaneler, kargolar ve bankalar açık olacak.

1 OCAK’TA BANKALAR AÇIK MI?

1 Ocak 2019 Salı günü resmi tatil. Dolayısıyla okullar, hastaneler, PTT, eczaneler, kargolar ve bankalar kapalı olacak. 1 Ocak günü hastanelerin acil poliklinikleri ile nöbetçi eczaneler açık olacak.

İLGİLİ HABERMeteoroloji'den son dakika hava durumu açıklaması | Yılbaşında hava durumu nasıl olacak?Meteoroloji'den son dakika hava durumu açıklaması | Yılbaşında hava durumu nasıl olacak?

NOEL KUTLAMALARI VE YILBAŞI KUTLAMALARI NEDİR?

Hristiyanların noel kutlamaları ile yeni yıl kutlamaları iç içe geçmiştir ve çoğu zaman birbirine karıştırılmaktadır. Noel, Hristiyanlık ve batı kültürünün dünyada baskın olmasından dolayı dünya kültürünü oldukça etkilemiştir. Noel kutlamaları kış mevsimi kutlamaları arasında en ünlü kutlamalardandır. Çeşitli yerel ve bölgesel Noel gelenekleri hala devam etse de film endüstrisi, popüler edebiyat, medya ve televizyon aracılığı sayesinde Amerikan ve İngiliz motifleri dünyada en yaygın olarak kullanılan Noel motifleridir.

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramı. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir. 20. yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynar.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

İLGİLİ HABERİBB'den yılbaşı önlemleri!İBB'den yılbaşı önlemleri!
Son güncelleme: 23:18 30.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more