Sözcü Plus Giriş

Arona ve Ibiza dijitalleşti!

İspanyol marka Seat, Leon ve Ateca’dan sonra Dijital Gösterge Paneli teknolojisini Arona ve Ibiza’ya taşıdı. Bu teknoloji, kişiselleştirme özelliğiyle sürücünün dikkati dağılmadan istediği bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Sozcu.com.tr
09:15 -
Arona ve Ibiza dijitalleşti!

Seat, çok yönlü ve kişiselleştirilebilir Dijital Gösterge Paneli teknolojisini Arona ve Ibiza'ya taşıyarak, otomobile ilişkin bilgilerin daha açık bir şekilde gösterilmesini sağlıyor. Böylece 2018 yılı Ocak ayından beri Leon ve Ateca modellerinde sürücülerinin erişebildiği interaktif ve kişileştirilebilir ekran, artık Arona'da da yer alıyor.

Dijital göstergeler, otomobile daha fazla işlevsellik katarak, sürücünün analog olarak aktarılan hız ve motor devri gibi
fonksiyonları takip etmesini de sağlıyor. Dijital Gösterge Paneli sayesinde aktarılan net ve kapsamlı bilgilerle sürücünün otomobil üzerindeki kontrolünü daha da geliştiriyor.

Dijital Gösterge Panelinin sunduğu bilgileri kontrol etmek ise son derece kolay! Bunun için sürücünün tek yapması gereken, direksiyon üzerine yerleştirilmiş “Ekran kontrol tuşu” yardımıyla üç farklı ana ekran görüntüsünden birini seçerek, o an ihtiyaç duyduğu bilgileri görüntülemek. 1280 x 480 piksellik ekranın 75 Hz yenileme hızı, ekranda gösterilen bilgiler arasında yumuşak geçiş sağlarken bilgilerin okunmasını da kolaylaştırıyor. Böylece sürücü odağını yoldan ayırmadan, istediği bilgilere hızlıca ve kolay bir biçimde ulaşabiliyor.

1533307755_seat_introduces_its_digital_cockpit_to_the_arona_and_ibiza_003_hq-kopya

Klasik, Dijital ve Dinamik olmak üzere üç ana gösterge seçeneğine sahip.

Klasik görünümde hız ve motor devri gibi alışıldık analog kadranlar bulunuyor. Bunlar arasına yerleştirilmiş iki dijital kadranda ise müzik, telefon, sürüş bilgileri, sürüş asistanı sistemleri (şerit takip asistanı, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı, adaptif hız sabitleyici) ve otomobilin mevcut durumuna ilişkin ilave bilgiler gösterilebiliyor. Bu ilave bilgileri kadranların ortasına yerleştirmek de mümkün.

Dijital görünüm ile Dijital Gösterge Panelinin yüksek çözünürlüklü ekranından yararlanarak telefon, sürüş bilgileri, sürüş asistanı sistemleri ve otomobilin durumu gibi tüm menü bilgileri de yer alıyor.

1533307767_seat_introduces_its_digital_cockpit_to_the_arona_and_ibiza_004_hq-kopya

Dinamik görünüm modu ise şerit takip asistanı, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı ile adaptif hız sabitleyici gibi gelişmiş sürüş asistanı sistemlerinin daha ayrıntılı bir şekilde takip edilmesini sağlıyor.

Dijital Gösterge Panelinin kişiselleştirme özelliği sayesinde, direksiyon başındaki kim olursa olsun ihtiyaç duyduğu bilgilere kolayca ulaşabiliyor. Görünüm seçeneklerinden ikisi, yani Klasik ve Dinamik, tercih edilen bilgileri göstermek üzere ayarlanabiliyor.

Ayrıca Dijital Gösterge Paneli teknolojisinde, ortamdaki ışık miktarına bağlı olarak ve bir algoritma yardımıyla göstergelerin parlaklık seviyesini otomatik olarak ayarlayan ışık sensörleri bulunuyor.

Türkiye'de bu donanım seçeneği Eylül ayı itibarıyla Ibiza ve Arona araçlarda opsiyonel olarak sunulmaya başlayacak.

İLGİLİ HABEREn iyi multimedya sistemleri hangileri?En iyi multimedya sistemleri hangileri?
Son güncelleme: 08:40 06.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more