Sözcü Plus Giriş

Kilometrede 5 kuruş!

Gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde elektrikli otomobiller de gelişiyor. Bu doğrultuda günümüzün en erişilebilir ve en uzun menzile sahip olan elektrikli otomobil modeli olan Zoe ile zaman geçirdik. Zoe ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu haberde...

Fatih TAN
10:03 -
Kilometrede 5 kuruş!

Dizel motorlu otomobillerin günümüzdeki durumları ortada. Amerika’dan yenilen cezalar, yeni emisyon testleri ve Avrupa Birliği ülkelerinden gelen yasaklamalar. Bu gelişmeler doğrultusunda da markalar sırayla gelecek yıllarda dizel motor üretimlerini durduracaklarını anlatıyorlar. Dizel motorun yerini alması konusunda ise elektrik motorlu otomobiller öne çıkıyor. İşte bunun günümüzdeki en güzel örneklerinden biri olan Zoe’ye merhaba deyin!

img_4801-kopya

Renault markasının elektrikli otomobillerin teknolojisine yaptığı yatırım ve araştırma geliştirme faaliyetleri yıllardır bilinen bir durum. Marka  bu sayede meyveleri toplamaya başlıyor. Günümüzdeki en önemli elektrik motorlu modeli ise Zoe.

img_4795-kopya

Zoe, dışarıdan ilk defa gördüğünüzde oldukça sempatik gözüken bir otomobil modeli. Kısık farlar, yuvarlak hatları ve elektrikli olduğunu vurgulayan açık mavi renkli stop ve far detayları bunu gösteren en önemli detaylar.

img_4793-kopya

Önden otomobile bakıldığında en çok dikkat çeken öge, büyük Renault logosu oluyor. Bu logonun açılmasıyla aracın şarj prizini takabiliyorsunuz.

img_4800-kopya

Ayrıca tamponda yer alan gündüz farları da otomobilin tasarımını ve duruşunu destekler biçimde.

img_4794-kopya

Zoe’nin yanına geçtiğinizde ise sade bir tasarıma sahip olduğunu fark etmeniz zamanınızı almıyor. Özellikle arka kapı kollarının aracın cam kısmına gizlenmiş olması sadeliği daha temelden vurgulayan bir detay.

img_4790-kopya

Zoe’ye arkadan baktığınızda ise dörtgen biçiminde ve şeffaf olan stoplar hemen dikkatinizi çekiyor. Bu parçaların açık mavi renkli olması ise otomobilin elektrik enerjisiyle çalıştığını gösteriyor.

img_4788-kopya

Zoe’nin ölçülerine baktığınızda ise otomobilin boyut olarak Clio ile pekte farklı olmadığını fark ediyorsunuz. 4084 mm. uzunluğa, 1730 mm. genişliğe,1562 mm. yüksekliğe sahip olan Zoe, 2588 mm. aks mesafesine sahip. Aracın bagaj hacmi 338 litre iken toplam ağırlığı da 1480 kg!

img_4792-kopya

Otomobilin içine geçtiğinizde ise temel olarak Clio ile benzer detayların iç mekanda yer aldığını fark ediyorsunuz. Bunun en belirgini ise multimedya ekranının bulunduğu bölüm oluyor.

renault-zoe-2017-1600-62-kopya

Markanın B segmenti modelinden tanıdığınız multimedya ekranı, menü olarak farklılık gösterse de tasarım ve dokunmatik hassasiyeti olarak bire bir aynı. Bu ekranın home tuşuna dokunduğunuzda otomobilin enerji akışını size gösteren bir menüye de ulaşabiliyor ve bu sayede sürüş esnasında tüketim değerlerinizi görebiliyorsunuz.

img_4776-kopya

Direksiyonun hemen arkasında kalan TFT ekran ise hız göstergesi işlemini yerini getiriyor. Bu ekranın temasını ise Renault’un size sunduğu alternatiflerden belirleyebiliyorsunuz.

img_4772-kopya

Hız göstergesi ekranı, otomobil şarj ünitesine takılıyken ne kadar şarj olduğunu ve şarjla ilgili detayları size gösteriyor.

img_4770-kopya

Zoe’nin motoruna geçtiğimizde ise otomobil 91 beygir güç ve 220 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip. Bu motor aracın ön kısmına konumlandırılmış durumda. Yeni pilleriyle birlikte toplamda 400 km’ye kadar menzil sunan Zoe bu motor sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 13.5 saniyede ulaşıyor. Aracın maksimum hızı ise 130 km/s olarak belirlenmiş.

img_4797-kopya

Zoe’nin menzili 400 km’dir diye düşünmek aslına bakarsanız işleri biraz zorlaştırabilir. Tam dolu piller gösterge tablosunda size 300 km menzil sunuyor. Bu menzili 350 ve 400 km gibi yüksek rakamlara çıkarmak ise, ön görüşü hatta ekonomik sürüş biçiminize bağlı. Otomobilin rejeneratif fren sistemi fren yaptığınız ya da gitmek için gaza basmaya ihtiyaç duymadığınız durumlarda ortaya çıkan enerjiyi pillere depolamayı sağlıyor.

img_4789-kopya

Bu sistem Formula 1 otomobillerindeki KERS sistemiyle aynı biçimde çalışıyor…

img_4766-kopya

Renault Zoe kullanıcısına iki türlü şarj imkanı sunuyor. Bunlardan biri evinizdeki elektrikle otomobilin şarj olması iken diğeri de aracınızı hızlı şarj istasyonlarından şarj edebiliyor olmanız.

img_4805-kopya

Sürüş hissinden bahsetmem gerekirse, otomobil öncelikle tek kademeli bir şanzımana sahip olduğu için 220 Nm değerinde olan motor gücünü siz gaza bastığınız andan itibaren ön lastiklere kesintisiz biçimde iletiyor ve şaşıracağınız bir biçimde hızlanmaya başlıyor. Bu hızlanma düz yolda gayet güvenli ve kontrol edilebilir bir durumdayken, alışkın olduğumuz içten yanmalı motorlu olan otomobillerde yaptığımız gibi viraj çıkışlarında gaza bastığınızda işinizi zorlaştırabiliyor. Ancak 1480 kg ağırlığında olması Zoe’nin yere daha sağlam basmasını sağlıyor. Özellikle ayağınızı gazdan çektiğinizde otomobilin fren pedalına basmış gibi yavaşlaması başta alışkanlıkların dışında bir durum olduğu için sürücüyü zorluyor ancak alıştıktan
sonra fren pedalına dokunmuyorsunuz bile…

img_4780-kopya

Zoe evdeki elektrikle 6-8 saat aralığında tam olarak şarj olabiliyor. Şarj istasyonlarından ise 2.5 saatte tam olarak dolabiliyor. Bunların fiyatlarına gelecek olursak otomobil evden ve şarj istasyonundan 11-20 tl aralığında maliyetle tam olarak dolabiliyor. 15 tl’ye şarj olduğunu ve 300 km gittiğini düşünecek olursak otomobil kilometrede 0.05 tl gibi iddialı bir tüketim değerine sahip.

img_4803-kopya

Elektrikli otomobiller için vergilendirme konusu hakkında bilgi vermem gerekirse, önceden MTV’si bulunmayan bu teknolojideki otomobiller, artık içten yanmalı motora sahip olan otomobiller gibi vergi ödeyecekler. Ancak ödenecek olan tutar, geleneksel teknolojideki araçların vergilerinin dörtte biri olarak belirlenmiş durumda. Elektrik motorlu; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin, panel vanların ve motosikletlerin, daha düşük olarak, diğer taşıtlar için uygulanmakta olan motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tarifesinin yüzde 25'i oranında vergilendirilmesi sağlanmaktadır.

img_4787-kopya

Gelelim Renault Zoe’nin merak edilen satın alma fiyatına. Bu otomobili ülkemizde tek seçenek olarak satın alınabiliyor, ancak kurlardaki son değişiklikten sonra 130 bin tl olan fiyatının ne kadar olacağı henüz belli değil…

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more