Sözcü Plus Giriş

BIL: Bilirubin nedir? İdrarda bilirubin yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Karaciğerin kırmızı kan hücrelerini parçalaması sırasında ortaya çıkan bilirubin nedir? İdrarda bilirubin yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

07:11 -
BIL: Bilirubin nedir? İdrarda bilirubin yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Karaciğer ve safra kesesi hakkında ipuçları veren bilirubin vücudun işleyişinden sağlık problemlerine kadar birçok noktada etkili. Peki, BIL: Bilirubin nedir? İdrarda bilirubin yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Bilmeniz gerekenlerle ilgili her şey haberimizde…

BIL: BİLİRUBİN NEDİR?

Bilirubin, vücudun normal olarak kırmızı kan hücrelerini parçalama işlemi sırasında ortaya çıkan sarımsı bir maddedir. Madde karaciğerde bulunur ve normal olarak sindirim sırasında vücuttan dışarı atılır. Karaciğeriniz hasar görürse, bilirubin kan ve idrara sızabilir. İdrarda bilirubin, karaciğer hastalığının bir belirtisi olabilir. Bilirubin seviyeleri yaş ve genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Normal bilirubin seviyeleri ise:

– Direkt (konjuge) bilirubin: 0 – 0,3 mg/dL (miligram/desilitre)

– Total bilirubin: 0,3 – 1,9 mg/dL’dir

Normal değer aralıkları laboratuvardan laboratuvara çok az miktar değişebilir.

shutterstock_763131370

BİLİRUBİN DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

Kanda ve idrarda bilirubin düşüklüğü yükselebildiği gibi bazı sebeplerle düşük de çıkabilir. Bilirubinin düşük çıkması endişelenecek bir durum değildir. Bazı doktorlar düşüklüğünün kalp hastalıklarıyla ilgili olduğunu savunsa da henüz konuyla ilgili akademik bir çalışma yapılmamıştır.

Bilirubin düşüklüğünün nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

– Fazla kafeinli içecek tüketmek
– C vitamini takviyesi almak
– Etken maddesi fenobarbital ile teofilin olan ilaçlar içmek

Bilirubin seviyesinin düşük olması çoğunlukla ciddi bir sağlık sorunu olarak algılanmaz ve yüksekliği durumundaki gibi takip edilmesi gerekliliği doğmaz.

İLGİLİ HABERKaraciğer yağlanması nedenler, belirtileri, ve tedavisi...Karaciğer yağlanması nedenler, belirtileri, ve tedavisi...

İDRARDA BİLİRUBİN YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

Bilirubin yüksekliği sarılık olarak tanımlanan ve ciltte, göz akında sararma şeklinde fark edilen duruma yol açar. Bilirubin temel olarak karaciğerde alyuvarlar yıkımı sonrası açığa çıkan artık madde olduğu için, bilirubin yüksekliği vücutta anormal hızlı alyuvar yıkımı olduğu anlamına gelebilir.

Bilirubin yüksekliğinin nedenleri şu şekildedir:

– Safra taşı ya da pankreas gibi bilirubinin depolandığı yerde meydana gelen tıkanmalar
– Gilbert sendromu
– Karaciğer hasarına neden olan rahatsızlıklar.
– Doğum kontrol hapları, antibiyotikler ve bazı ilaçların yan etkisi
– Kan naklinin nakli alan kişide meydana getirdiği alerjik reaksiyon
– Orak hücre anemisi
– Genetik hastalıklar
– Sarılık
– Hemolitik anemi

Tüm bu etmenlere ek olarak; safra kesesi iltihabı, uzun süren açlıklar, vücudun antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi ilaçlara karşı reaksiyon göstermesi sonucunda da bilirubin yüksekliği görülmektedir.

İLGİLİ HABERKaraciğer yetmezliği nedenleri ve belirtileri...Karaciğer yetmezliği nedenleri ve belirtileri...
Son güncelleme: 07:12 13.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more