Sözcü Plus Giriş

Farenjit nasıl geçer? Farenjit nedir? İşte belirtileri, çeşitleri ve tedavisi…

Ağız ve burun boşluğunda oluşan iltihaplanma ile ortaya çıkan farenjit hastalığı için erken müdahale hastalığın ilerlemesini önlemekte büyük önem taşır. Hasta öncelikle; farenjit nedir, belirtileri nelerdir, neler bu hastalığa iyi gelir? gibi soruların yanıtları araştırmalıdır. Çünkü boğazın bu uzun süreli tahrişi bile kronik farenjite neden olabilir.

Güncellenme: 13:49, 22/03/2018
Farenjit nasıl geçer? Farenjit nedir? İşte belirtileri, çeşitleri ve tedavisi…

Farenjit özellikle soğuk aylarda kendini gösteren bir hastalık olduğu halde bahar aylarında ya da yaz aylarında da çeşitli durumlara bağlı olarak kendini gösterebilmektedir. Baharda polenler, yazın soğuk içeceklerin sıkça tüketilmesi gibi. Farenjit ile bilinmesi gerekenleri sizler için derledik…

FARENJİT NEDİR?

Farenjit (boğaz iltihabı); burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan iltihaplanmadır. Boğazda ani başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, ses kısıklığı, ateş, öksürük, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular ve ağız kokusu şeklinde ortaya çıkar

FARENJİT ÇEŞİTLERİ

Akut ve kronik olmak üzere iki tür farenjit görülür ve ikisi birbirinden farklıdır. Ani gelişen, şiddetli iltihaplanmalar akut farenjittir. Daha hafif seyreden fakat buna karşılık da daha uzun süren farenjit türü ise kronik(müzmin) farenjittir.

AKUT FARENJİT

Akut farenjitin belirtileri: Boğaz ağrısı, boğazda yanma, kuruluk gibi şikâyetlerin yanı sıra ses kısılması, ateş, halsizlik, burun akması. Genellikle bir tür üst solunum enfeksiyonu söz konusudur.

KRONİK FARENJİT

Kronik farenjit belirtileri: Yutkunma güçlüğü, gıcık öksürüğü, yanma, gerilme, yabancı cisim takılmış gibi bir his ve boğazı sık sık temizleme isteği.

Akut farenjit sık sık tekrarlanıyorsa kronik farenjite dönüşebilir.

İlginizi ÇekebilirÖksürükten 1 gecede ilaç kullanmadan kurtaran yöntem!Öksürükten 1 gecede ilaç kullanmadan kurtaran yöntem!

FARENJİTİN NEDENLERİ NELERDİR?

Üst solunum yolu hastalıklarıyla beraber akut farenjit görülebilir. Soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara neden olan virüsler, öksürük ya da hapşırıkla havaya saçılan virüs ve bakterilerin yanı sıra, mikroplu bir yüzeye ağız ya da burnunuzu değdirmeniz farenjite yol açabilir.

Bunların yanı sıra sigara, alkol, kuru hava, tozlu hava, hava kirliliği, geniz akıntısı, çok sıcak ya da soğuk yiyecek-içecekler gibi boğazı tahriş eden faktörler kronik farenjitte etkin rol oynar.

Boğazın bu uzun süreli tahrişi kronik farenjite neden olabilir.

Sadece enfeksiyona bağlı olarak değil burun tıkanıklığına bağlı farenjit gelişebilir. Burun kemiğinin eğri olması, geniz eti gibi burun tıkanıklığı durumlarında ağızdan nefes almaya başlanır ki bu durum boğaz kuruluğu yapar ve boğazın tahriş olması kronik farenjit için zemin oluşturur.

Polenler, havadan taşınan alerjenler boğazı tahriş ederek, kronik farenjite zemin hazırlayabilir. Saman nezlesi kronik farenjit nedenleri arasındadır.

Sigara ve Alkol Tüketimi, sigara içilen dumanlı ortamlarda bulunmak da kronik farenjit açısından risk oluşturur.

öksüren kadın sözcü ile ilgili görsel sonucu

FARENJİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akut farenjitin ana belirtisi boğaz ağrısıdır. Yüksek ateş, yutkunma zorluğu, geniz akıntısı, boğazda kızarıklık, baş ağrısı, eklem ağrıları, halsizlik, kas ağrıları, ses kısılması, öksürük ve lenf bezlerinin şişmesi, kulak ağrısı diğer belirtiler arasındadır.

Kronik farenjitte ise akut farenjitin aksine ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikâyetler pek görülmez. Boğaz ile ilgili şikâyetler daha hafiftir ancak ya hiç kaybolmaz ya da çok kolay ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikâyetler olur. Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir.

FARENJİT TANISI NASIL KONULUR?

Her iki farenjit türünde de hastanın anlattıkları ardından yapılan muayene bulguları belirleyici rol oynar. Genellikle herhangi bir tetkik yapmak gerekmez ancak, Farenjite neden olabilecek bir başka hastalık düşünülüyorsa buna ait tetkikler yapılabilir.Eğer sinüzit düşünülüyorsa film çekilmesi veya nadiren kan sayımı ya da kültür-antibiyogram yapılması gerekebilir.

FARENJİTİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Virüslerden kaynaklanan farenjit için antibiyotikler fayda sağlamaz. Ancak ciddi enfeksiyonlarda ya da bağışıklık sisteminin çok zayıf olduğu durumlarda antibiyotik önerilebilir. Antibiyotiklerin yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları kullanılabilir. Pastiller genellikle faydasızdır.

Kronik farenjitin ise tedavisi oldukça zordur. Hem doktorun tedavi uygulaması hem de hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Tedaviyi belirlemek için kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Antibiyotikler genellikle faydasızdır. Alerji, burun kemiğinde eğrilik veya burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar uygun şekilde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir.

FARENJİT OLDUĞUNUZDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

  • Bolca dinlenmek
  • Sigara ve alkol almamak.
  • Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak. Bulunulan ortamları iyice havalandırmak.
  • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak.
  • Üşümemeye çalışmak.
  • Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak
  • Reflü düşünülen hastalarda akşam saatlerinde çay-kahve-alkol almamak ve mideyi aşırı doldurmamak, asitli, baharalı, acılı yiyecek ve içeceklerden kaçınmak.
  • Boğazı temizlemeye çalışmaktan mümkün olduğunca kaçınmak.
  • Boğazın kurumasını önlemek için bol bol su içmek. Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını hafifletebilir.
  • Uygun tedavi ve hastanın maksimum dikkati bile kronik farenjitin bulgularını ortadan kaldırmayabilir. Ancak bulgular hafifleyebilir veya geçici olarak kaybolabilir. Ağrı şiddetliyle doktorunuza danışarak boğaz ağrısını dindirecek ilaçta kullanabilirsiniz.
İlginizi ÇekebilirBu yöntemle öksürük ve bronşit tarihe karışacak!Bu yöntemle öksürük ve bronşit tarihe karışacak!
Yayınlanma Tarihi:13:02,