3500 kadının katıldığı araştırma: Ne kadar çocuk, o kadar Alzheimer

Güney Kore ve Yunanistan'da yapılan bir araştırmaya göre kadınların 5 veya daha fazla çocuk sahibi olması, Alzheimer riskini yüzde 70 oranında arttırabilir.

3500 kadının katıldığı araştırma: Ne kadar çocuk, o kadar Alzheimer

CNN’nin haberine göre, Güney Kore ve Yunanistan’da 60 yaşından büyük 3 bin 500’den fazla kadının katılımıyla yapılan araştırma, 5 ya da daha fazla çocuk doğuran kadınlarda yaşlandıklarında Alzheimer görülme olasılığının yüzde 70
artabileceğini ortaya koydu.

Araştırmada, demans hastası olmayan, 5 ya da daha fazla çocuk sahibi kadınların bilişsel testlerde 5’ten az çocuğu bulunanlara kıyasla daha başarısız olduğu da gözlendi.

Yaş ortalaması 71 olan kadınlar arasında bir ya da 2 kez tamamlanmamış gebelik yaşayanlarda Alzheimer riskinin ise hiç hamile kalmayanlardan çok daha düşük olduğu belirtildi.

Seul Ulusal Üniversitesinde görevli nöropsikiyatrist Ki Woong Kim, Alzheimer riskinin artmasında, kadınların sürekli çok yükselip aniden düşen östrojen ve stres hormonlarına maruz kalmasının neden olabileceğini, bu durumun beyni olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Ki, araştırmalarında tamamlanmamış gebelikle ilgili bulguları ise çok şaşırtıcı bulduklarını sözlerine ekledi.

2016 Dünya Alzaymır Raporu’na göre, dünyada 47 milyon demans hastası bulunuyor.

AA

İki şirketten duyuru: Alzheimer tedavisine yönelik ilaç denemelerini durduruyoruz İlginizi Çekebilir İki şirketten duyuru: Alzheimer tedavisine yönelik ilaç denemelerini durduruyoruz Beyin Farkındalığı Haftası'nda Alzheimer'a karşı 15 önemli öneri İlginizi Çekebilir Beyin Farkındalığı Haftası'nda Alzheimer'a karşı 15 önemli öneri
Loading...