Prof. Dr. Canan Karatay’a tepki: O tuzu hayvanlar yer, Canan Hanım

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Canan Karatay, "Kristal kaya tuzu doğal haliyle 84 minerali dengeli olarak barındırıyor. Kaya tuzu sağlık nedenidir. Çok önemli bir minareldir. Saftır, işlem görmemiş, rafine olmamıştır sofra tuzu gibi. Hiçbir kimyasal içermez, hiçbir çevresel kirlenmeye maruz kalmamıştır." şeklindeki açıklamalarıyla bir hayli tepki toplamıştı. Hatta bu açıklama üzerine 325 bin takipçisi olan 'Sağlıklı Yaşıyoruz' adlı sosyal medya sayfası Karatay'la yollarını ayırdıklarını duyurdu. Karatay'ın kaya tuzu açıklamasına bir tepki de CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'den geldi: O tuzu hayvanlar yer, Canan Hanım.

Prof. Dr. Canan Karatay’a tepki: O tuzu hayvanlar yer, Canan Hanım

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Canan Karatay, kaya tuzu ile ilgili neler söylemişti?

Kaya tuzu sağlık nedenidir. Çok önemli bir minareldir. Saftır, işlem görmemiş, rafine olmamıştır sofra tuzu gibi. Hiçbir kimyasal içermez, hiçbir çevresel kirlenmeye maruz kalmamıştır. Bizim ülkemizde 7 bin yıldan kalma mağaralar var, saf olarak buradan kaya tuzları çıkartılır. O kaya tuzu bilinenin aksine tuz değildir ve de tansiyonu yükseltmez. İnsan vücudunun ihtiyacı olan, bütün vücudumuzun yaşaması için, çalışması için 92 tane elemente ihtiyacımız vardır. Yani küçük minareller deriz biz bunlara, 92 minarelden 84’ü bozulmamış olarak kaya tuzunda bulunur, kristal kaya tuzunda. Dinçleşiriz, güç ve kuvvet kazanırız. Kristal kaya tuzu ömrü uzatır. Özellikle ileri yaşlarda bunun eksikliği çok fazladır, dengesizlik, uykusuzluk sebebidir. 2 bin yaşında olan zeytin ağaçları bugün meyve veriyor. Neden çünkü kaya tuzundan besleniyor. Bu kadar büyük bir bitki, ağaç sadece topraktan mı besleniyor sanıyorsunuz, altında kaya tuzundan aldığı bu minarellerden de yararlanıyor. Kristal kaya tuzunun yararları bitmez. Vücutta toksit birikmiş minarel ve rafine tuzların atılmasını sağlar. Bunların başında da alüminyum geliyor. Grip aşılarına konulan alüminyumlar, dedim diye kıyamet koptu. Çünkü alüminyum beyinde birikince Alzheimer sebebidir. Acıkmayı önler, kilo vermeyi sağlar.

“TÜRKİYE’DEKİ KAYA TUZU RAFİNE EDİLMEDEN YENMEZ”

omer-fethi-gurer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tıp alanındaki her açıklaması ile olay yaratan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Canan Karatay’ı eleştirdi ve ”Kaya tuzunun sağlıklı olduğunu ve rafine edilmeden yenmesini söylüyor. Türkiye’deki kaya tuzu rafine edilmeden yenmez. Rafine etmeden yalnızca hayvanlar o tuza yiyebilir. Kaya tuzunun içinde kil var. Kil arındırılmadan o tuz kullanılamaz” dedi.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kaya tuzunu beyaz altına benzetmiş, kaya tuzunun çok önemli bir mineral olduğunu belirterek, “İnsan vücudunun bu dengeli ve doğal minerale çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle tuz olmayan kaya tuzu, sağlığımız için gereklidir. Kaya tuzunu kontrolü olarak tüketebildiğiniz kadar tüketebilirsiniz. Zaten tuz olmadığı için bütün vücudu dengeler. Kaya tuzu sadece tüketilmez. Bunun yanında banyosu da yapılabilir. Kaya tuzu ile gargara yapılıp boğaz ağrısı giderilebilir” demişti.

“O TUZU YALNIZCA HAYVANLAR YİYEBİLİR”

Açıklamalarıyla tartışma yaratan Karatay'a bu kez CHP'den tepki geldi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de yaptığı açıklamada kaya tuzunun rafine edilmeden yenilmesinin mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi:

”İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Canan Karatay, kaya tuzunun sağlıklı olduğunu ve rafine edilmeden tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Türkiye’de kaya tuzu olarak üretilen tuzların rafine edilmeden yenilmesi mümkün değil.  Rafine etmeden yalnızca hayvanlar o tuzları yiyebilir. Çünkü kaya tuzunun içinde kil var. Kil arındırılmadan o tuz kullanılamaz. Karatay  bu tuzların içerisine alüminyum silikat katıldığı için rafine edilmemesini savunuyor. Ama silikat akıcılık için katılıyor. Vatandaş akıcılığı bulunmayan tuzu almaz. Taşlaşmış tuzda ise silikat yoktur. Kaya tuzu sağlıklı denildiği için ithal tuz alınırsa bu da çok pahalıya mal olur”

Kaya tuzu, Prof. Dr. Canan Karatay'la takipçilerinin yollarını ayırdı İlginizi Çekebilir Kaya tuzu, Prof. Dr. Canan Karatay'la takipçilerinin yollarını ayırdı Prof. Dr. Canan Karatay: Kristal kaya tuzu ömrü uzatır İlginizi Çekebilir Prof. Dr. Canan Karatay: Kristal kaya tuzu ömrü uzatır
Loading...