Sözcü Plus Giriş

ABD’li Senatör Graham: Senatoya gelir gelmez hızlı bir şekilde ölecek

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik azil sürecinin "partizan bir saçmalık" olduğunu belirterek, "Senatoya gelir gelmez hızlı bir şekilde ölecek ve hızlıca son bulmasını sağlamak için elimden geleni yapacağım." dedi.

00:02 -
ABD’li Senatör Graham: Senatoya gelir gelmez hızlı bir şekilde ölecek

Graham, Katar’ın başkenti Doha’da katıldığı “19. Doha Forumu”nda CNN televizyonuna ABD Başkanı Trump’a yönelik azil süreci hakkındaki açıklamalarda bulundu.

İLGİLİ HABERSon dakika... Kuzey Kore'den ABD'yi çok kızdıracak 'deneme'Son dakika... Kuzey Kore'den ABD'yi çok kızdıracak 'deneme'

“SENATOYA GELİR GELMEZ HIZLI BİR ŞEKİLDE ÖLECEK”

Azil soruşturmanın Temsilciler Meclisinde oylandıktan sonra Senatoya geleceğini hatırlatan Graham, “Senatoya gelir gelmez hızlı bir şekilde ölecek ve hızlıca son bulmasını sağlamak için elimden geleni yapacağım.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERTrump soruşturma konusunda sert konuştu!Trump soruşturma konusunda sert konuştu!

“PARTİZAN BİR SAÇMALIK”

Azil sürecini “partizan bir saçmalık” olarak nitelendiren ve Senato’ya ocak ayının ortası gibi gelebileceğini kaydeden Graham, “Başkan Trump’ın bu süreçten daha güçlü bir şekilde çıkacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Trump’ın yabancı hükümetlerden, Demokrat başkan aday adaylarından Joe Biden ve ailesini soruşturmasını talep etmesinin doğru olup olmadığı sorulan Graham, şunları söyledi:

İLGİLİ HABERKaşıkçı cinayetinde yeni gelişme! ABD, Selman'a süre verdi!Kaşıkçı cinayetinde yeni gelişme! ABD, Selman'a süre verdi!

“Joe Biden yakın bir arkadaşım, onunla dünyanın her yerine seyahat ettim. Demokrat aday olarak yarışıyor ve iyi iş çıkaracak. İşin aslı, oğlu Ukrayna’da yolsuz biri tarafından yönetilen bir gaz şirketinden ayda 50 bin dolar alıyordu ve iki ay sonra bu şirketin sahibinin evine baskın düzenlendi, sonra savcı kovuldu. Evet bu tür şeyler hakkında konuşmak gerek.”

İLGİLİ HABERTürkiye karşıtı tasarı nedeniyle ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldıTürkiye karşıtı tasarı nedeniyle ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

ABD Başkanı Trump’ın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, Zelenskiy’e rakibi Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddialar eylül ayında basına yansımış ve Demokratlar söz konusu iddialar üzerine azil soruşturmasını başlatmıştı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

İLGİLİ HABERTrump'tan tarihi zafer kazanan Boris Johnson'a tebrik: Şimdi büyük anlaşma zamanıTrump'tan tarihi zafer kazanan Boris Johnson'a tebrik: Şimdi büyük anlaşma zamanı

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesine göndermişti.

Adalet Komitesi ise azil gerekçelerini “Görevi kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” olarak onaylamıştı.

İLGİLİ HABERBeyaz Saray: 'Trump, Putin'i uyardı'Beyaz Saray: 'Trump, Putin'i uyardı'

Azil maddelerinin yer aldığı dava taslağı, Temsiciler Meclisi Genel Kurulunun salt çoğunluğunun oyunu alması durumunda Cumhuriyetçilerin çoğunlukta bulunduğu Senato’ya gidecek. AA

Son güncelleme: 00:04 15.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more