Sözcü Plus Giriş

Ameliyatta akılalmaz unutkanlık! Günler sonra kan kusunca ortaya çıktı

İngiltere'nin saygın sağlık yayınlarından British Medical Journal (BMJ), akıllara durgunluk veren bir olayı okuyucularıyla paylaştı. Ameliyat olduktan sonra kan tükürmeye başlayan bir hastanın boğazına takma dişlerinin kaçtığı 8 gün sonra fark edildi.

Güncellenme: 15:12, 14/08/2019
Ameliyatta akılalmaz unutkanlık! Günler sonra kan kusunca ortaya çıktı

BMJ’da yer alan olaya göre adı açıklanmayan hasta, karın duvarındaki iyi huylu bir kitlenin alınması için geçen yıl ameliyata alındı. Ancak operasyondan 6 gün sonra hastaneye gidip katı hiçbir şey yiyemediğinden şikayet etti.

Doktorlar, ameliyat sırasında boğazına sokulan tüp nedeniyle, solunum yollarında bir enfeksiyon oluştuğunu düşündü ve hastaya antibiyotik ve steroid verdi. Hasta 2 gün sonra aynı şikayetle geri dönünce, doktorlar boğazını inceledi. İnceleme sonucu ses tellerinin üzerine yarım yuvarlak bir nesne olduğu fark edildi.

‘KAYIT ALTINA ALINMALIYDI’

Hasta bu noktada, doktorlara 3 takma dişten oluşan protezini ameliyat sırasında kaybettiğini söyledi. Protez dişlerin çıkartılması için ameliyat edilen hasta, bu ameliyattan sonra da kanama nedeniyle 4 kez hastaneye gitti.

Cerrahlar kanamayı durdurana dek çok kan kaybeden hastaya, kan nakli yapıldı. Raporun yazarları, anestezi altındayken protez dişlerini yutan hastalara daha önce de rastlandığını ve protezlerin ameliyattan önce ve sonra kayıt altına alınmış olması gerektiğini vurguladı.

James Paget Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada, soruşturma sonucu “hasta bakım süreçlerinde gerekli değişikliklerin yapıldığı ve alınan derslerin personelle paylaşıldığı” belirtildi.