AP’den YSK’nın İstanbul kararıyla ilgili flaş açıklama!

YSK kararına Avrupa cephesinden ilk tepki, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’den geldi. Piri, "Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AKP İstanbul seçimlerini yenilemesi için YSK'ye baskı yaptı" dedi. Almanya Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth ise kararın 'tepeden yapılan güçlü baskının sonucu' olduğunu söyledi.

AP’den YSK’nın İstanbul kararıyla ilgili flaş açıklama!

Kati Piri, YSK’nın aldığı kararla seçimlerle Türkiye’de demokratik görev değişime olan güvenin sona erdiğini duyurdu.

Piri şöyle dedi:

“Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AKP İstanbul seçimlerini yenilemesi için YSK’ye baskı yaptı. Bu, Türkiye’de seçimler yoluyla iktidarın demokratik devir tesliminin güvenilirliğini bitirmektedir”

YSK'nın son dakika İstanbul seçim iptali kararına dünya basını nasıl bakıyor? İlginizi Çekebilir YSK'nın son dakika İstanbul seçim iptali kararına dünya basını nasıl bakıyor?

ROTH: YSK YIKICI BİR SİNYAL VERDİ

YSK’nın iptal kararına Alman siyasetçilerden de tepki geldi. Yeşiller partili Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth, YSK kararının çok ciddi bir sinyal olduğunu vurgulayarak, “Seçim Kurulu’nun kararı tepeden yapılan son derece güçlü baskının sonucudur. Sinyal yıkıcı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisi AKP’nin yerel seçimlerden sonra demokratik değişim umut edenlerin hepsine kötü bir ders vermek istediği görülüyor. Demokratik koşullar görüntüde bile sürdürülemiyor. Burada seçimlerin her şeyden çok, sonuçlar hükümdarın hoşuna gitmediği için tekrar edildiği endişesi ortadadır” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...