Sözcü Plus Giriş

Londra’da yüz binler sokaklara indi!

İngiliz parlamentosunun, hükümetin Avrupa Birliği ile vardığı yeni Brexit anlaşmasını tartıştığı saatlerde başkent Londra'da yaklaşık 1 milyon kişi, Brexit konusunda yeni referandum için parlamento önüne yürüdü. Brexit'e karşı olanlar "Brexit'in her şekli utanç verici" derken Brexit'in bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini savunanlar "Şarlatanlardan kurtulmak istiyoruz" dedi.

Güncellenme: 20:47, 19/10/2019
Londra’da yüz binler sokaklara indi!

Başını Brexit konusunda yeni referanduma gidilmesini talep eden “Halkın oyu” grubunun çektiği gösteride, yaklaşık 1 milyon kişi Hyde Park’tan İngiliz parlamentosu önüne yürüdü. Başbakan Boris Johnson’ın AB ile vardığı yeni Brexit anlaşmasına karşı slogan atan göstericiler, Johnson ve Brexit karşıtı döviz ve pankartlar taşıdı.

Parlamento önünde bulunan Brexit yanlısı küçük bir grup ile Brexit karşıtı eylemciler arasında zaman zaman gergin anlar yaşanırken, polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

AA

“KÜÇÜK İNGİLTERE AB’DEN AYRILMAK İSTİYOR”

Soyadlarının kullanılmasını istemeyen göstericiler, Brexit ile ilgili görüşlerini paylaştı. Jeremy adlı gösterici, İngiltere’nin AB’den ayrılmak istediğini ve Birleşik Krallık’ın diğer unsurlarını da peşinden sürüklediğini söyleyerek “Küçük İngiltere AB’den ayrılmak istiyor. Birleşik Krallık ise AB’den ayrılmayı istemiyor. Biz hepimiz burada Birleşik Krallık’ın diğer unsurlarını olduğu kadar biraz aklı olan ve AB’de kalmak isteyen az sayıdaki İngiliz’i de desteklemek için bulunuyoruz. Ben de o İngilizlerden biriyim.” diye konuştu.

Neil adlı üniversite öğretim üyesi gösterici de “Burada İngiliz parlamentosundaki milletvekillerinin Brexit’i ve İngiltere’nin Avrupa’nın parçası olduğu gerçeğini bir kez daha düşünmesini sağlamak için bulunuyorum.” görüşünü dile getirdi.

Brexit konusunda yeni bir referandumun gerekli olduğunu belirten 48 yaşındaki gazeteci Nick de “Bu gösterilere 3. kez katılıyorum. Brexit anlaşması konusunda son kararın halka verilmesinden yanayım. Boris Johnson’ın bu ülkeye yapmaya çalıştığı şey ve parlamentoda olup bitenler konusunda şoke olmuş durumdayım. Brexit’in her şekli utanç verici.” ifadesini kullandı.

AA

“BREXIT SAHET BİR HAYAL”

İtalyan asıllı İngiliz iş adamı Dairo 20 yıl önce İngiltere’ye yerleştiğini, çocuklarının İngiliz vatandaşı olduğunu, kendi şirketinde de İngilizlerin ve AB vatandaşlarının çalıştığını söyledi. “2016 referandumundan bu yana ekonomi bozuldu.” ifadesini kullanan Dario, “Bu korku tacirliği değil, bir gerçek ama Brexit yandaşları bunu görmek istemiyor. Yatırımın gelmediğini, istihdamın gerilediğini duymak istemiyorlar. Referandumdan beri buradaki hiç kimsenin hayatı daha iyiye gitmedi.” diye konuştu.

Referanduma kadar İngiltere’nin Avrupa’da önde gelen bir ülke olduğunu belirten Dario, Brexit kararının alınmasından bu yana ise ülkenin başka ülkelerin alay konusu haline geldiğini anlattı. Brexit’i “sahte bir hayal” şeklinde nitelendiren Dario, çocuklarının geleceğini buna feda etmek istemediğini dile getirdi.

İlginizi ÇekebilirBrexit oylaması ertelendiBrexit oylaması ertelendi

“ŞARLATANLARDAN KURTULMAK İSTİYORUM”

Brexit yanlısı gösterici Kevin ise “Demokrasimizi, ülkemin kendi kendisini yönetme hakkını savunmak için buradayım. Parlamentodaki şarlatanlardan kurtulmak istiyorum. Onlar halkın iradesinin önüne geçiyorlar. İngiltere’nin AB’de kalmasını isteyen bütün bu insanlar da Brexit’i durdurmaya çalışıyor ama insanlar bunun için oy verdi. Bu milletvekilleri halkı temsil etmiyor.” dedi.

Kevin, parlamentonun Brexit’i engellemesi durumunda ise ülkeyi bir “Brexit ihtilali”nin beklediğini savundu.

Michelle adlı Brexit yanlısı kadın gösterici de Brexit için yeni referandum talebiyle yürüyen eylemcileri “ezikler” diye nitelendirerek “Halk bu konuda oyunu 2016’da zaten verdi. AB’den ayrılmak için oy kullandık. Parlamentodaki belki ideal Brexit anlaşması değil ama yine de onaylanmasını ümit ediyorum. Artık AB’den çıkmamız ve normal hayatımıza, gerçek sorunlarımızı düşünmeye dönmeliyiz.” dedi. AA

Yayınlanma Tarihi:20:38,