Sözcü Plus Giriş

Malezya kralının istifası sonrasında gözler yeni kralda

Malezya Kralı Sultan V. Muhammed'in istifasının ardından yeni kralın 24 Ocak'ta seçileceği bildirildi.

13:32 -
Malezya kralının istifası sonrasında gözler yeni kralda

Kraliyet yetkilisi Syed Danial Syed Ahmad, yaptığı açıklamada, bugün Sultan V. Muhammed’in istifasının ardından bir araya gelen ve yeni Malezya kralını belirleyecek Yöneticiler Konferansı üyesi eyalet krallarının, yeni kralın seçimi için 24 Ocak tarihini uygun gördüklerini belirtti. Seçilecek yeni kralın 31 Ocak’ta yemin ederek göreve başlayacağını vurgulayan Syed, kral adayının hangi eyaletten belirleneceğine dair bir açıklamada bulunmadı.

YENİ KRAL NASIL SEÇİLECEK?

Sultan V. Muhammed’in görevini bıraktığının açıklanmasının ardından Yöneticiler Konferansı, yeni kralın seçimini müzakere etmek için bu sabah başkent Kuala Lumpur’daki Milli Saray’da toplanmıştı. Ülkenin 9 eyalet kralından oluşan Yöneticiler Konferansı, kendi aralarında verdikleri kararla yeni Malezya kralını seçiyor.

Kasım 2018’den bu yana sarayında gözükmeyen Malezya Kralı Sultan V. Muhammed’in görevi bırakacağına dair iddialar ülke basınında yer almıştı. Malezya kralını belirleyen Yöneticiler Konferansı’nın 3 Ocak’ta gizlice toplanıp sultanın istifası için karar aldıkları iddia edilmişti. İddialardan üç gün sonra Milli Saray, Sultan V. Muhammed’in tahttan çekildiğini duyurmuştu. Geçen yıl Rus güzeli Oksana Voyevodina ile evlendiği öne sürülen Sultan V. Muhammed’in, bu iddialarla alakalı olarak tahtı bıraktığı düşünülüyor.

İstanbul Seçim Sonuçları ->

Son güncelleme: android-time 13:39 07.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more