Sözcü Plus Giriş

Merkel ve Macron’dan bir skandal Türkiye açıklaması daha!

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Türkiye ile ilgili yeni bir skandal açıklama geldi. Merkel, Türkiye'nin Suriye'de teröristlere karşı başlattığı operasyonu durdurmasını isterken Macron ise "Türkiye konusunda yaşanan krizin ve kabul edilemez durumun çözümü için baskı, diyalog ve anlaşma için bazı inisiyatifler almak istiyoruz" ifadesini kullandı.

22:33 -
Merkel ve Macron’dan bir skandal Türkiye açıklaması daha!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Merkel, Fransa’nın Toulouse kentinde düzenlenen Fransa-Almanya ortak bakanlar kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Merkel, Avrupa Birliği (AB) Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries’in, Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaklaşık 10 gün önce göç konusunda düzenlediği toplantıyı önemli bulduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERMerkel'in skandal çağrısına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepkiMerkel'in skandal çağrısına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR YÜK ALDI”

“Türkiye’nin 3,6 milyon mülteciye ev sahipliği yapmasını ciddiye alıyoruz. Bu sorunun çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin büyük bir yük aldığını biliyoruz.” ifadesini kullanan Merkel, Brexit’e ilişkin, “Son günlerde aldığım bilgilere göre bir anlaşmaya varacağımıza inanıyorum. Anlaşmaya çok yaklaştık” dedi.

“HAREKÂT SONA ERMELİ”

Merkel, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nın sona ermesi gerektiğini savunarak, bu operasyonun terör örgütü IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını sağlayabileceğini iddia etti.

İLGİLİ HABERMacron'dan skandal harekât açıklaması!Macron'dan skandal harekât açıklaması!

Macron da Almanya ile ortak savaş uçağı üretilmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. Fransa ve Almanya’nın silahların ihracatının kontrollerine ilişkin bir anlaşma imzaladığını ifade eden Macron, Brexit’e ilişkin ise “Bir anlaşmanın tamamlandığına inanmak istiyorum” diye konuştu.

“BASKI, DİYALOG VE ANLAŞMA”

Macron, harekata değinerek, “Almanya ile AB ülkelerinin Türkiye’ye yaptığı silah ihracatlarını durdurmasını sağladık.” ifadesini kullandı. Gelecek haftalarda Ukrayna meselesine ilişkin Normandiya formatında bir zirve düzenleyeceklerini aktaran Macron, “Kuzey Atlantik Anlaşması çerçevesinde Türkiye konusunda yaşanan krizin ve kabul edilemez durumun çözümü için baskı, diyalog ve anlaşma için bazı inisiyatifler almak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“PKK’YA TERÖR ÖRGÜTÜ YPG’YE SAVAŞÇI” DEDİ

Macron, “Bir tarafta PKK’ya yakın milisler var ve bunlar teröristler, diğer tarafta savaşçılar var (YPG’liler), bunlar PKK’ya bağlı olmayan ve Suriye’de (IŞİD’e karşı) mücadelede bize yardım etti. Bu ikisini birbirinden ayırt etmek gerekiyor” dedi. Macron, Fransa’dan Suriye’ye savaşmaya giden IŞİD mensuplarının tekrar ülkeye gelmesinin söz konusunu olmadığının altını çizdi. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more