Sözcü Plus Giriş

Orta Doğu’ya ek 14 bin asker gönderileceği iddiasına ABD’den net açıklama

The Wall Street Journal gazetesinin ABD'nin Orta Doğu’ya sevk ettiği 14 bin askere ek olarak bölgeye 14 bin asker daha göndereceğine yönelik iddiaları ile ilgili ABD Savunma Bakanı Mark Esper açıklama yaptı. Esper, "Asla tartışmadık ve değerlendirmedik" dedi. Kongre ile Pentagon'u karşı karşıya getiren iddia ile ilgili Missouri Senatörü Cumhuriyetçi Josh Hawley, gazetenin haberini Twitter hesabından paylaşımda bulunmuş, Pentagon Sözcüsü Alyssa Farah, Twitter’dan Hawley’e yanıt vermişti.

22:47 -
Orta Doğu’ya ek 14 bin asker gönderileceği iddiasına ABD’den net açıklama

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD’nin Orta Doğu’ya asker göndereceği iddialarının yanlış olduğunu ve ABD’nin bölgeye asker göndermeyi değerlendirmediğini açıkladı.

Bakan Esper, ABD’nin Orta Doğu’ya asker göndereceği iddialarının devam etmesi üzerine yazılı bir açıklama yayımladı.

 

İLGİLİ HABERTrump'tan 14 bin asker iddialarına yanıtTrump'tan 14 bin asker iddialarına yanıt


ABD SAVUNMA BAKANI ESPER: ORTA DOĞU’YA 14 BİN ASKER GÖNDERMEYİ ASLA TARTIŞMADIK VE DEĞERLENDİRMEDİK

Esper, “Bakanlığın da tekraren açıkladığı gibi, Orta Doğu’ya 14 bin asker göndermeyi asla tartışmadık ve değerlendirmedik. Savunma Bakanlığı her zaman hasımlarımızın gelecekteki faaliyetlerine yanıt vermeye hazırdır ancak Pentagon, CENTCOM (Merkez Kuvvetler Komutanlığı) bölgesine 14 bin asker göndermeyi değerlendirmiyor. Bu haber yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABEROrta Doğu'ya 14 bin asker gönderileceği iddiası Washington'u karıştırdıOrta Doğu'ya 14 bin asker gönderileceği iddiası Washington'u karıştırdı


TRUMP: ÇIKAN HABERLER YANLIŞ

ABD Başkanı Donald Trump da konuya ilişkin Twitter hesabından, “Bugün Suudi Arabistan'a 12 bin asker göndereceğimiz yönünde çıkan haberler yanlış, daha da net söylemek gerekirse bu yalan haber.” açıklamasını yapmıştı.

 

İLGİLİ HABERBomba iddia: ABD 14 bin askeri Orta Doğu'ya yollayacakBomba iddia: ABD 14 bin askeri Orta Doğu'ya yollayacak


WALL STREET JOURNAL İDDİA ETMİŞTİ

The Wall Street Journal gazetesi, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, ABD'nin yaz aylarında İran tehdidine karşı Orta Doğu'ya sevk ettiği 14 bin askere ek olarak bölgeye 14 bin asker daha göndermeyi planladığını iddia etmişti.

Bunun üzerine Missouri Senatörü Cumhuriyetçi Josh Hawley, gazetenin haberini Twitter hesabından paylaşarak, “Sadece bu yıl 14 bin asker gönderdikten sonra Pentagon'un Orta Doğu'da 14 bin ek asker istemesinin nedenini, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ndeki oturumda dinlemek istiyorum. Pentagon bir kara savaşına mı hazırlanıyor?” ifadesini kullanmıştı.

 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde konuşan Savunma Politikaları Müsteşarı John Rood'un bu konuda net bir açıklama yapmaması üzerine Hawley Bakan Esper'den bir açıklama talep etmişti.

Pentagon Sözcüsü Alyssa Farah ise Hawley'in talebi üzerine Esper adına açıklama yayımlamış, “Dünyadaki tehdit durumunu sürekli olarak değerlendiriyor ve seçeneklerimize bakıyoruz. Hasımlarımızın faaliyetlerine, dinamik durumlara bağlı olarak kuvvet durumu ve asker sayımızı ayarlıyoruz. Bakan Esper, bu sabah ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı James Inhofe ile konuştu ve şu anda Orta Doğu'ya 14 bin ek asker göndermeyi değerlendirmediğimizi yineledi” ifadesini kullanmıştı. AA

Son güncelleme: 22:51 06.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more