Sözcü Plus Giriş

Putin’den Ukrayna’ya çağrı: Ortak vatandaşlık fayda sağlar

Ukrayna'da yapılan seçimlerde Poroşenko'yu geride bırakan komedyen devlet başkanı Vladimir Zelenskiy'nin göreve başlamasıyla birlikte Ukrayna-Rusya hattında yeni bir gerilim başladı. Putin, Cumartesi günü isteyen Ukraynalılara Rusya pasaportu verebileceklerini söyledi. Bunun üzerine de Zelenskiy, aynı uygulamayı Rus vatandaşlarına uygulayacaklarını açıkladı.

14:45 -
Putin’den Ukrayna’ya çağrı: Ortak vatandaşlık fayda sağlar

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim bitmek bilmiyor… 2014 yılından beri iç karışıklığın hüküm sürdüğü Ukrayna’da yapılan seçimlerde zaferini ilan eden Vladimir Zelenskiy’nin Türkiye seyahati sonrasında Rusya-Ukrayna hattında yeni bir kriz çıktı.

İLGİLİ HABERKomedyen devlet başkanı kebap yaptı ülkesine döndüKomedyen devlet başkanı kebap yaptı ülkesine döndü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta sonu isteyen Ukrayna vatandaşlarına, Rus pasaportu verebileceğini açıklamış ve bu açıklama Rusya destekli isyancılarla 2014 yılından beri mücadele eden Kiev yönetiminin tepkisini çekmişti. Putin’in açıklamasının ardından Ukrayna’nın çiçeği burnunda devlet başkanı Zelenskiy de, “Putin bu teklifi kabul edecek çok Ukraynalı bulamaz. Biz de isteyen Rus vatandaşlarına pasaport vereceğiz” dedi.

Zelenskiy’nin bu açıklamasının ardından Putin yeni bir açıklama yaptı. Interfax haber ajansına konuşan Putin, “Ortak vatandaşlık hem Ruslara hem de Ukraynalılara sadece fayda sağlayacaktır” dedi.

Son güncelleme: 14:49 29.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more