Sözcü Plus Giriş

Kanada’da Trudeau hem kazandı hem kaybetti

Kanada'da Başbakan Justin Trudeau'nun liderliğindeki Liberal Parti dünkü seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı başardı. 338 sandalyeli Parlamento'da 156 vekille temsil edilecek Liberaller, tek başına iktidar olacak çoğunluğa ise ulaşamadı.

Sozcu.com.tr
08:57 -
Kanada’da Trudeau hem kazandı hem kaybetti

2015’te karizmatik bir lider olarak tek başına iktidara gelen Justin Trudeau, Montreal’de destekçilerine seslenerek, “Başardınız, dostlarım” dedi.

Lisedeyken bir balo için yüzünü siyaha boyadığı ortaya çıkınca ırkçılıkla suçlanan ve bir şirkete yönelik yolsuzluk iddialarının soruşturulmasını engellemekle suçlanan Trudeau, son dönemde popülaritesini kaybetmişti.

Trudeau’nun hükümeti kurmak için Yeni Demokrat Partisi’ne ihtiyacı olacak.

Kanada Seçim Ofisi’nden duyurulan “43. Federal Genel Seçimleri”nin resmi olmayan kesin sonuçlarına göre, ülke genelindeki 27 milyon 400 binin üzerindeki seçmenden 15 milyon 750 bine yakını oy kullandı.

Buna göre 338 sandalyeli Federal Parlamento’da Liberal Parti 156, Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti 122, Yves-François Blanchet liderliğindeki Qyebec Bloğu (Bloc Québécois) 32, Jagmeet Singh liderliğindeki Yeni Demokrat Parti 24, Elizabeth May liderliğindeki Yeşil Parti 3 milletvekilliği kazandı. Parlamentoya 1 de bağımsız milletvekili girdi.

Seçimlere katılım oranı yüzde 57 civarında oldu. Ülke tarihinde en yüksek katılım, yüzde 79,4 ile 1958 yılında yapılan seçimler olarak biliniyor.

Kanada Seçim Ofisi’nin resmi sonuçları bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

Son güncelleme: 13:53 22.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more