Sözcü Plus Giriş

Trump ve Xi Jinping mart ayında bir araya gelecek

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Halk Cumhuriyeti lideri Xi Jinping'in, ticaret anlaşmalarını gerçekleştirme üzere önümüzdeki mart ayında görüşeceği bildirildi.

Sozcu.com.tr
18:37 -
Trump ve Xi Jinping mart ayında bir araya gelecek

İki ülke arasındaki ticaret savaşları nedeniyle yaşanan gerginliğe son vermek için bir araya gelmek isteyen ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in mart ayı içerisinde bir araya geleceği açıklandı.

ABD Başkanı Trump, ülkesindeki istihdamı artırmak için yabancı firmalara uyguladığı ekstra gümrük vergisi Çin ile ABD ilişkilerini kopma noktasına getirmişti. Trump aynı politikayı Kuzey Amerika ülkeleri üzerinde de uygulamış, Kanada ve Meksika gibi NAFTA anlaşmasına dahil ülkelerle yeni bir gümrük ve ticaret anlaşması yapmıştı.

Trump, benzer bir yöntemi Çin üzerinde de uygulamak istiyor ancak Çin’in Trump’ın istediği gümrük vergilerini ödemek istememesi görüşmelerin önünü tıkıyordu.

İki lider ticaret savaşına bir son vermek ve iki ülke ilişkilerini iyileştirmek için önümüzdeki mart ayında görüşeceklerini duyurdu.

İLGİLİ HABERMaduro çok sert çıktı: Trump, Ku Klux Klan çıkarına çalışıyorMaduro çok sert çıktı: Trump, Ku Klux Klan çıkarına çalışıyor
Son güncelleme: 10:56 18.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more