Sözcü Plus Giriş

Yunanistan’dan skandal karar… Türkiye anlaşması yüzünden büyükelçiye sınır dışı kararı

Türkiye ve Libya arasında Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine ilişkin varılan mutabakat sonrası Yunanistan'dan ortalığı karıştıracak bir hamle geldi. Dışişleri Bakanlığı, Libya Büyükelçisi'ni sınır dışı etme kararı aldı.

Sozcu.com.tr
12:25 -
Yunanistan’dan skandal karar… Türkiye anlaşması yüzünden büyükelçiye sınır dışı kararı

Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine ilişkin sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan'ın, ABD ve Avrupa Birliği'ni de arkasına alarak Doğu Akdeniz'i tek taraflı olarak ‘paylaşma’ çalışmalarına karşı hamle yapmış ve Libya ile masaya oturmuştu.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile İstanbul’da görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşması imzaladı.

Söz konusu anlaşma, Akdeniz’de son dönemde Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın tek taraflı olarak petrol ve doğal gaz arama bölgeleri oluşturup bunlar için uluslararası şirketlere ruhsat dağıtmasının da hukuksuzluğunu ortaya koymayı amaçlıyor.

RUMLARDAN ‘ULUSLARARASI ADALET DİVANI’NA BAŞVURU

Anlaşma hem Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni hem de Yunanistan’ı çileden çıkardı. Rum Yönetimi dün, Türkiye’nin sondaj çalışmalarını da öne sürerek ‘Doğu Akdeniz'deki yeraltı zenginliklerini koruma altına almak’ için Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdu.

İLGİLİ HABERSon dakika... Türkiye'nin hamlesi Rumları kızdırdı! Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdularSon dakika... Türkiye'nin hamlesi Rumları kızdırdı! Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdular

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, başvuruyla ilgili , “Egemen haklarımızı korumak için her yasal silahı, her uluslararası forumu, her uluslararası örgütü kullanacağımızı söyledik” dedi.

72 SAAT ZAMAN VERDİLER

Rumların ardından bir hamle de bugün Yunanistan’dan geldi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma nedeniyle, Libya’nın Yunanistan Büyükelçisi Mohamed Younis Menfi için sınır dışı kararı aldıklarını duyurdu.

İLGİLİ HABERKomşu'yu ayağa kaldıran harita: Türk diplomatın paylaşımı ayaklandırdıKomşu'yu ayağa kaldıran harita: Türk diplomatın paylaşımı ayaklandırdı

Söz konusu anlaşmanın uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiğini öne süren Dendias, Younis’e ülkeyi terk etmek için 72 saat zaman tanındığını söyledi.

İLGİLİ HABERAkdeniz'de oldu bittiye son! Yunanistan'a karşı sessiz sedasız kritik anlaşmaAkdeniz'de oldu bittiye son! Yunanistan'a karşı sessiz sedasız kritik anlaşma
Son güncelleme: 11:54 08.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more