Çalışırken kıdem tazminatı alınabilir mi?

Sözcü Gazetesi yazarı Sezgin Özcan bugünkü yazısında birçok çalışanın merak ettiği 'çalışırken kıdem tazminatı alınabilir mi?' sorusunun yanıtını verdi.

Çalışırken kıdem tazminatı alınabilir mi?

Sorum, kıdem tazminatının fona devrine ilişkin yeni çıkacak yasa ile ilgili. SGK prim ödeme başlangıcım 1998 yılında. 2015 yılından beri yeni iş yerimde çalışmaktayım. Çalıştığım firma kurumsal bir firma. Çalışırken, kıdem tazminatımı fona geçmeden alma mümkün mü? Yaklaşık 4 yıllık kıdem tazminatımı isteme hakkım var mı? Taylan Avşar

Kıdem tazminatı fonu kurulması ya da kıdem tazminatının bireysel emeklilik sistemi ile entegrasyonuna ilişkin yeni öngörü ile ilgili olarak henüz ortaya çıkmış bir taslak bulunmadığından, mevcut kazanılmış kıdem tazminatlarının durumu belli değil. Daha önceki taslak çalışmalarında, mevcut çalışma süresine ilişkin kıdem tazminatlarının fona devri ya da mevcut aranan koşulların sağlanmasına bağlı olarak kıdem tazminatına hak kazanılması seçenekler arasındaydı. Ancak mevcut çalışma süresine ilişkin kıdem tazminatının çalışmaya devam ederken, ödenmesi gibi bir seçenek hiç olmadı. Buna göre, ne mevcut yasal düzenlemeye göre ne de yapılması düşünülen düzenlemeye göre, çalışırken kıdem tazminatını almanız mümkün olmaz.

Karı-koca emekliyiz. 2003 yılında Ankara'da aldığım ev kirada. 2018 Temmuz ayında İzmir'de oturduğum evi aldım. 2018'in Ağustos ayında Ankara'da aldığımız bir ev var. 2003 yılında Ankara'da aldığım evin vergisini ödüyorum. Diğer evlerin emlak vergilerini, özellikle oturduğum evin vergisini ödeyecek miyim? Tutalarhi

Satın alınan binalarla ilgili Emlak Vergisi mükellefiyeti, satın alındığı tarihi izleyen yıldan itibaren başlıyor. Emeklilerin indirimli (sıfır oranlı) Emlak Vergisi uygulamasından yararlanabilmeleri için, Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen, intifa hakkına sahip olunması hali de dahil olmak üzere tek meskene sahip olmaları gerekiyor. Türkiye sınırları içinde birden fazla meskene sahip olduğunuzdan, 2019 yılından itibaren hem 2018 yılında aldığınız ve oturmakta olduğunuz evin hem de 2018 yılında Ankara'da aldığınız diğer evin Emlak Vergisi'ni ödemeniz gerekiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...