Dolar/TL ne kadar oldu? (24.05.2019)

Dolar/TL ABD ile ilişkilere yönelik artan endişelerle dün 10 Mayıs'tan bu yana ilk kez 6.15 seviyesini aştıktan sonra bu sabah 6.12 civarında hareket ediyor.

Dolar/TL ne kadar oldu? (24.05.2019)

ABD ve Çin ticaret savaşlarının küresel resesyona neden olabileceği endişeleri global piyasalarda baskı yaratırken, başta S400 kaynaklı jeopolitik riskler gibi iç nedenler de TL’de değer kaybı baskısı yaratmaya devam ediyor. Analistler ABD ile ilişkiler konusunda pozitif yönde bir gelişme olmadığı takdirde 23 Haziran’da yapılacak seçimlere kadarki süreçte kurda yükseliş baskısının devam etmesini bekliyor.

Dolar/TL saat 07.25 itibarıyla 6.1011/6.1030 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerde seyri devam ediyor.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, dün düşük gelen ABD konut satışları ile ABD ve Avrupa PMI verilerinin global büyümenin zayıfladığına işaret etmesi nedeniyle yurtdışı piyasalardaki olumsuz seyrin riskli varlıklara yönelik talebi sınırladığını söyledi.

Dolar/TL’nin teknik olarak önemsenen 6.15-6.20 aralığına olan yükselişte direnci kırmakta zorlandığını söyleyen Gödek, “Gelişmekte olan ülke para birimlerinin dün dolara karşı G10 üyelerinin çoğunluğu gibi değer kazanma çabası dolar/TL’nin 6.15 bölgesinden dönüşü için koşulları kolaylaştırdı. Ancak, genel risk başlıklarında herhangi bir değişiklik olmaması nedeniyle yerel varlıklar için negatif seyir bir süre daha devam edecektir. Pazartesi günü ABD ve İngiltere piyasalarının işleme kapalı olması yatırımcıların haftanın son işlem gününde pozisyon ayarlamalarına neden olabilir” dedi.

TİCARET SAVAŞLARI BASKI YARATIYOR

ABD ile ilişkiler, devam eden seçim süreci, TCMB’nin rezervleri ve ekonomi yönetiminin attığı adımlar kaynaklı yurtiçinde devam eden risklerin yanı sıra ABD-Çin ticaret savaşları konusu da piyasada baskı yaratıyor.

Reuters’ta yer alan bir habere göre üst düzey bir Türk yetkili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yakında yüz yüze bir görüşme yapabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde CNBC’de yayımlanan bir haberde Washington’un Türkiye’ye S-400’ten vazgeçmesi ve ABD’den silah alması için iki hafta süre verdiğini, aksi halde Ankara’nın yaptırımlarla karşılaşacağı bildirilmişti. Ekonomi yönetimi ise aldığı önlemlerle kurdaki baskıyı durdurmaya çalışıyor.

BDDK gerçek kişilerin 100,000 dolar üzeri döviz alımlarında dünden itibaren bankalar tarafından bir iş günü valör uygulamasına geçileceğini duyurdu.

BİRÇOK BANKASI BDDK KARINI OLUMSUZ OLARAK YORUMLADI

Birçok bankacı BDDK kararının sermaye kontrolüne yönelik endişe yarattığına, mevcut sorunlara kısa vadeli bir bakış getirdiğine, etkisinden ziyade yarattığı izlenimin olumsuzluğuna dikkat çekti. Bankacılar kısa vadeli adımlar yerine piyasalarda kaybolan güveni tekrar sağlayacak ve risk primini düşürecek adımlar atılması gerektiğini vurguluyor.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...