Sözcü Plus Giriş

CHP’li Cankurtaran’dan sitem dolu 31 Mart açıklaması: Kaftancıoğlu’nu suçladı

İsmi daha CHP'nin İstanbul ve Beşiktaş Belediye Başkan adaylığı için geçen CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da aday belirleme sürecine ilişkin açıklama yaptı. İstanbul'da sadece 1 ilçede kadın aday belirlendiğini hatırlatan Cankurtaran bu durum için de hemcinsi CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu suçladı.

13:32 -
CHP’li Cankurtaran’dan sitem dolu 31 Mart açıklaması: Kaftancıoğlu’nu suçladı

Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon kanalında yaptığı “Kadınlar erkek adayların ismini öneriyor, kadın istemiyor” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Cankurtaran “Bu açıklamayı çok vahim buluyorum. İstanbul'da kadın olarak danışacağı tek kişi İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olmuştur. O halde 38 ilçede erkek aday olmasının utancının kime ait olduğunu kamuoyunun takdirine sunuyorum. Buradan çıkan açık ve net sonuç Sayın Kaftancıoğlu'nun kadınların ve emeğin arkasında durmamasıdır. ” diye konuştu.

“KAFTANCIOĞLU, KADIN ADAYLARA KATKI SUNMADI”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun tutumunu eleştiren Cankurtaran açıklamasında şunları kaydetti “Adaylık sürecinde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile bir çok kez gerek yüz yüze, gerek telefonda görüşmelerimiz oldu. Ve bu görüşmelerinin hepsinin çok olumlu geçmesinin yanında, kendisi şahsıma İstanbul'da bir ilçede adaylaşmam konusunda da defalarca söz vermiştir. Bir kaç ilçe özelinde özellikle mali raporlar istemiştir ve her seferinde bu raporlar tarafına eksiksiz ulaştırılmıştır. Daha önce de gerek Parti Meclisi seçimlerinde gerek genel seçimlerde benzer haksızlıklara uğradım ama tüm bunlara rağmen canla başla çalıştığıma İstanbul örgütü başta olmak üzere Türkiye genelindeki örgütlerimiz ve Sayın Genel Başkan şahittir. Ama geldiğimiz noktada kadın adayların olmadığını görmem ilk kez bir açıklama yapma ihtiyacını doğurmuştur. Sayın Genel Başkanla görüşmelerimde edindiğim izlenimler sonucu şunu çok açıkça ifade edebilirim ki; İstanbul’un kadın İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kadın aday atama ve doğru yerlerde doğru adayları gösterme konusunda doğru katkılar sunmadığı gibi bazı kadın aday atanacak ilçelere de ısrarla erkek aday ismi sunmuş ve MYK/PM seviyesinde kulisler de buna göre yapılmıştır. Ne acıdır ki yeterli itiraz ve kadınların sesi olma konusunda kadın MYK ve PM üyelerimiz de başarılı olamamıştır. ‘Ne yapalım bize isimler geldi biz de onayladık, itiraz önergesi, teklifi hazırlayacak fırsat verilmedi’ gibi açıklamaların cılız ve tatmin edici olmadığını ısrarla ifade eder, bu seçimlerde İstanbul’dan kadın Belediye Başkanı adayı sayısındaki yoksunluğun sorumluluğunun başta kadın PM, vekil ve MYK üyesi olan tüm arkadaşlarda olduğunu söyleyebilirim.”

“KADIN ADAYLAR EKİPLEŞMENİN VE LOBİLERİN KURBANI OLDU”

“Kadın aday adayları maalesef partideki ekipleşmenin ve farklı lobilerin baskılarına kurban gitmiştir.” diyen Cankurtaran “Onun bunun adamı, şu lobinin temsilcisi şeklindeki atamalar net olarak görülmektedir. Süreç bu şekilde devam ederken hiçbir Kadın Kolları başkan ve yönetimlerinin, Kadın vekil ve Parti Meclisi üyesi arkadaşlarımızın güçlü itiraz seslerini duyamamanın da şaşkınlığı ve üzüntüsü içerisindeyim. Bugün CHP'nin kadın aday göstermemesine sadece birkaç kadın sivil toplum örgütünün itiraz ve eleştirisi olurken Parti bünyesinde hiç kimsenin güçlü bir şekilde dile getirmemesi sadece üzüntü değil aynı zamanda utanç duyulacak bir durumdur.” dedi.

“ATATÜRK'ÜN PARTİSİ KADIN KONUSUNDA NASIL BU HALE GELDİ?”

Cankurtaran açıklamasını şöyle sürdürdü “Partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucu iradesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınını her zaman el üstünde tutmuştur. Seçme ve seçilme hakkını bir çok ülkeden önce Türk kadınlara tanımıştır. Şimdi tüm samimiyetimle soruyorum: Bu hakkın verilişinin yıldönümünde hangi yüzle Atatürk'ü anacağız? Seçme ve seçilme hakkı seneler öncesinden tanınan kadınlar olarak, seçilme hakkı elinden alınan kadınlar haline geldik, getirildik. Ben, PM Üyesi ve MYK Üyesi olarak görev aldığım zamanlarda “kadın” olarak Doğu'da ve Batı'da gitmediğim il kalmadığında, İstanbul'da adını, sanını duymadığımız; duymaya başladığımızda da sadece şaibeleriyle tanımak zorunda kaldığımız adaylara oy vermek içimi çok acıtacak. Bundan sonra CHP yönetimlerinde ne zaman emek, dürüstlük, çalışmak, kadın kelimelerini duysam manidar bir şekilde gülümseyeceğim sanırım. Umudum odur ki; özellikle kadın parti yöneticileri, benim gibi bu konuda eleştirilerini sunanlara sadece gülümsemeyle yetinmeden, bu durum karşısında nasıl tavır alınması gerekiyor ise öyle tavır almalı ve onurlu bir şekilde gereğini yapmalıdırlar. Ben her şeye rağmen ve herkese rağmen Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir Üyesi olarak aydınlık ve laik yarınlara olan inancımla çalışmaya devam edeceğim.”

İLGİLİ HABEREkrem İmamoğlu'ndan aday yorumu: Tercih hataları beni derinden üzüyorEkrem İmamoğlu'ndan aday yorumu: Tercih hataları beni derinden üzüyor
Son güncelleme: 13:33 13.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more