Sözcü Plus Giriş

Diyarbakır’da kırmızı alarm! İzinler kaldırıldı filolar hazır

Türkiye'nin Fırat'ın Doğusu'na yapmaya hazırlandığı operasyon hazırlıkları büyük ölçüde sona ererken dün kırmızı bereli komandoların sınıra intikalinin tamamlanmasının ardından bugün de Diyarbakır'daki ana jet üssüne savaş uçağı takviyesi yapıldı. Filolarına katılan savaş uçakları her an uçmaya hazır bekletiliyor. Öte yandan operasyonda sınırı geçecek Mehmetçiğe eşlik edecek Suriyeli muhalif savaşçılar da Şanlıurfa'ya intikal etti.

11:23 -

Türkiye'nin Suriye kuzeyindeki terör örgütlerini bertaraf etmek için hazırlığını yaptığı ve ‘Barış Pınarı Operasyonu' adını verdiği Fırat'ın Doğusu operasyonu için Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığına savaş uçağı takviyesi yapılmaya başlandı. Savaş uçakları Diyarbakır'daki filolara katılırken, üs komutanlığında izinlerin kaldırıldığı ve her an harekete geçme alarmı verildiği belirtildi.

10 ADET TAKVİYE UÇAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkemizi tehdit eden Suriye kuzeyindeki terör örgütlerine yönelik operasyon sinyali vermesinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığının Orta Doğu'ya en yakın hava üssü olan Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığında hareketli anlar yaşanmaya başladı. Hava üssünde turuncu alarm verilirken, ikinci bir emre kadar izinlerin kaldırıldığı bildirildi. Pilotların her an harekete geçecek şekilde hazır olduğu hava üssüne Balıkesir ve Amasya Merzifon'dan 10 adet takviye savaş uçağı gönderildi. Güvenlik kaynakları Türkiye'nin değişik bölgelerinde bulunan hava üslerinden Diyarbakır'a savaş uçağı takviyesinin devam edeceğini dile getirdi. Diyarbakır 8'inci Ana jet Üs Komutanlığında izinlerin kaldırılmasıyla birlikte personelin her an operasyona hazır şekilde beklediği belirtildi.

MUHALİF GÜÇ ŞANLIURFA’DA

Öte yandan Suriye’de muhalif savaşçılardan meydana gelen Suriye Milli Ordusu (SMO) harekata destek vermek için Şanlıurfa’ya geldi. Suriye Milli Ordusu askerlerini taşıyan otobüsler ile mühimmat yüklü TIR’lar, Kilis’ten Gaziantep istikametine doğru hareket etti. Güvenlik önlemleri altında sevk edilen konvoyun Şanlıurfa’nın Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

SINIRA KOMANDO VE ARAÇ SEVKİYATI

Öte yandan sınır birliklerine askeri sevkiyat sürüyor. Çeşitli bölgelerden gelen komando birlikleri ve mayına dayanıklı kirpiler, bugün Kilis sınırına doğru hareket etti. Komando ve araçların sınır birliklerine takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Operasyon için akın akın Türkiye'ye geliyorlarSon dakika... Operasyon için akın akın Türkiye'ye geliyorlar
Son güncelleme: 12:52 09.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more