İmamoğlu yok ama vaatleri bir bir kabul ediliyor

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbullulara sözünü verdiği toplu taşımada ve suda indirim konusu ile dini ve resmi bayramlarda ulaşımın ücretsiz olması teklifleri AKP grubu tarafından İBB Meclis gündemine taşındı. Suya yüzde 40 indirim ve öğrenci kartının da 85 TL’den 40 TL’ye indirilmesi kararları 15 Mayıs günü gerçekleştirilecek meclis oturumunda oya sunulacak. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, indirim tekliflerinin AKP grubu tarafından gündeme taşınmasını "Ekrem İmamoğlu her şey çok güzel olacak demişti, oluyor. İmamoğlu’nun esintisi yetti. 23 Haziran’dan sonra fırtınaya dönecek" sözleri ile değerlendirdi.

İmamoğlu yok ama vaatleri bir bir kabul ediliyor

İBB Meclisi mayıs ayı oturumu, meclis 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında toplandı. YSK'nın seçimleri iptal kararı nedeniyle gergin geçen oturumda seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim döneminde vaat ettiği ve hayata geçirmek üzere başkanlığı döneminde çalışma yapılması için talimat verdiği indirim konuları da gündeme geldi. İmamoğlu'nun önerileri İBB Meclisi AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş tarafından tek tek teklif olarak gündeme sunuldu. İlk önce öğrencilerin kullandığı aylık toplu taşıma kartlarının 85 TL'lik ücretlerinin 40 TL'ye indirilmesi teklifi sunuldu ve konu gündeme alınarak oy birliği ile komisyonlara havale edildi. Gökkuş'un, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda ve 3 günlük Ramazan Bayramı boyunca toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması teklifi de komisyonlara havale edildi. Daha önce resmi bayramlarda toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılmıyor, dini bayramlarda da ulaşım yüzde 50 indirimli oluyordu. AKP grubunun 15-16 Haziran'daki Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda, temmuz ayındaki KPSS sınavlarında, Açıköğretim sınavlarında, Liseye Geçiş sınavlarında öğrenci ve görevlilerin toplu taşımadan ücretsiz yararlanması için verdiği teklifler de oybirliği ile komisyonlara havale edildi. Ayrıca Sosyal Hizmetler Komisyonu'nun adına “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon “ ibarelerinin eklenmesi, komisyonun 3 ay çalışma yaparak meclise rapor sunması, İBB'de “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığı” kurulması teklifleri de gündeme alındı. İndirim konuları 15 Mayıs tarihli meclis oturumunda karara bağlanacak.

Ekrem İmamoğlu'ndan akbil ve su fiyatlarındaki indirimlere yanıt! İlginizi Çekebilir Ekrem İmamoğlu'ndan akbil ve su fiyatlarındaki indirimlere yanıt!

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLUYOR”

Konuyla ilgili söz alan İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Muhalefet dersini iyi çalışmış, çok ciddi soru önergeleri getirmişler. Başkan çok güzel olacak demişti, oluyor. İmamoğlu'nun esintisi yetti. 23 Haziran'dan sonra fırtınaya dönecek. Ekrem İmamoğlu'na teşekkür ediyoruz. 25 yıl sonra da olsa ucuz ulaşım için adım atan AKP grubuna da teşekkür ediyoruz. Bizde yaptığımız maliyet hesabı sonucunda öğrenci kartını 50 TL'ye indirelim demiştik. 40 TL'ye düşürüldü. Kaynak sorunu çıkarsa İETT'nin yandaşa verdiği dört ihaleyi iptal ederiz kaynak yaratırız” dedi. Balyalı daha sonra İmamoğlu'nun sözünü verdiği 0-12 yaş arasındaki çocuklara ve 0-4 yaş arasındaki çocuklu annelere toplu taşımanın ücretsiz olması konularında teklif sundu. AKP grubu bu önerilerin hukuken mümkün olmadığını, konunun Cumhurbaşkanlığı'nın yetkisinde olduğunu savundu. Ama teklifler oybirliği ile komisyonlara sevk edildi.

Fatih Portakal'dan Binali Yıldırım'a Ekrem İmamoğlu tepkisi İlginizi Çekebilir Fatih Portakal'dan Binali Yıldırım'a Ekrem İmamoğlu tepkisi

SUYA YÜZDE 40 İNDİRİM ÖNERİSİ

Daha sonra İSKİ Genel Kurulu'na geçildi. AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, AKP İBB adayı Binali Yıldırım'ın kamuoyuna paylaştığı vaatler arasında olduğunu söylediği su indirimi konusunda teklif sundu. Konutlarda kişi sayısına göre ücretlendirme yapılarak birim fiyatlarda yüzde 40 ve üzerinde indirim yapılmasını sağlayacak teklif oy birliği ile komisyonlara havale edildi. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “İmamoğlu'ndan bir esinti daha. 23 Haziran'dan sonra esinti fırtınaya dönecek muhalefet bizi izlemeye devam etsin” dedi. Balyalı, konutlarda 0-20 metreküp suyun birim fiyatında yüzde 40 indirim yapılması ve her ay enflasyon oranında zamlanan suya yılda bir kez asgari ücrete yapılan zam oranını geçmeyecek şekilde zam yapılmasını teklif etti. Bu teklif de oy birliği ile komisyonlara sevk edildi.

İmamoğlu Cem Yılmaz'ı izlemeye gitti, salon coştu İlginizi Çekebilir İmamoğlu Cem Yılmaz'ı izlemeye gitti, salon coştu

AKP VE CHP ARASINDA GERGİNLİK

Meclisin açılışında yapılan gündem dışı konuşmalar sırasında YSK'nın iptal kararı nedeniyle AKP ve CHP grubu arasında gerilim yaşandı. İBB Meclis CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, YSK kararına tepki göstererek “Sonuç olarak YSK, ‘ben bu seçimi idare edemedim’ demiştir. Kendi yanlışlığının bir ikrarıdır. 16 milyonluk seçmen kitlesine haksızlıktır. Mağdur edilen Ekrem İmamoğlu, ya da şu veya bu parti değildir. Bu da tarihe geçmiş bir yaradır. 23 Haziran’da şu veya bu parti temizleyemez. Bunu halkımız temizleyecek. Bazı sorunları, siyasetçiler çözemez. Halk eline alır ve çözer. Seçim çocuk oyuncağı değildir. Bu işin bir kuralı ve kitabı vardır. Siz bunu vatandaşa anlatın” dedi. YSK kararına uymak zorunda olduklarını ama eleştirme haklarının da bulunduğunu vurgulayan Subaşı, “Buna uymak zorundayız. Ama saygı duymak zorunda değilim. Süreç iyi yönetilmedi. Türkiye'den genel sorun kurallar yerine keyfiliğin öne çıkmasıdır. Mazbata iptal edildi, Ekrem İmamoğlu’nun attığı tweetler silindi. Hani devlette, kamuda devamlılık esastı?” diye konuştu.

Son dakika: Erdoğan, İmamoğlu'ndan esinlendi! İlginizi Çekebilir Son dakika: Erdoğan, İmamoğlu'ndan esinlendi!

CEM YILMAZ'A BİR TEPKİ DAHA

AKP İBB Meclis Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu'nun konuşmasındaki tiyatro benzetmesi ve “Her şey çok güzel olacak” sloganı ile aynı ismi taşıyan Cem Yılmaz filmi ile ilgili yorumları tepkilere neden oldu. 31 Mart tarihinden bu yana CHP'nin üç tiyatro sahnelemek istediğini söyleyen Göksu “Önce komediyi oynadılar. Şimdi dramı oynuyorlar. Bir filmden etkilenmişler. Başroldeki Altan, hayal satar, umut satar, dolandırır ve hırsızlık yapar. Bu sloganı kullanırken, acaba bu soruyu sizin Altan’ınız kim?” dedi. CHP grubundan “sen” sesleri yükseldi. Göksu, Ekrem İmamoğlu'nun YSK kararının çarpıklığını gözler önüne serdiği ve sosyal medyada paylaştığı video ile ilgili de “CHP adayı tiyatro sanatçısı gibi ki çok kötü sergiliyor. Eline kartlar alıp bu zarf, şu zarf diyerek ironi yaparak anlattığı, anlamakta zorluk çektiği konuyu anlatmak istiyorum. İlçelerde seçim sonuçları etkilenmediği için ilçelerde seçim iptal edilmedi” dedi.

CHP’Lİ VE İYİ PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ OTURUMA YAKALARINDA EKREM İMAMOĞLU’NUN GÖRSELİNİN VE “HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK EKREM ABİ” YAZISININ YER ALDIĞI ROZETLERLE KATILDILAR.

YILDIRIM ROL ÇALIYOR

Söz alan CHP Sözcüsü Tarık Balyalı da meclise çok büyük bir saygısızlık yapıldığına dikkat çekerek daha mecliste kabul edilmeden Binali Yıldırım'ın suda yüzde 40 indirim ve öğrenci kartlarının 40 TL'ye indirilmesine ilişkin açıklamasını eleştirdi. Balyalı “Mecliste kabul edilmeden açıklama yaptı. Yıldırım'ın yaptığı rol çalmaktır. Bu konularda çalışma yapılması için talimat veren seçilmiş İBB Başkanı İmamoğlu'dur. Binali Yıldırım gibi saygın bir devlet adamına yakıştıramadık” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık ettiği ilk meclis oturumunda başlattığı meclis görüşmelerinin canlı olarak yayınlanması uygulaması bu ay da sürdü. CHP dışında AKP grubu da İBB’nin sosyal medya hesabından canlı yayın yaptı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...