Sözcü Plus Giriş

Kredi çekmek isterken borç batağına saplandı

Fransa'da  yaşayan gurbetçi, Antalya'da bankadan kredi çekmesinde yardımcı olacaklarını  söyleyen kişilere verdiği vekaletname kullanılarak evinin başkasına satıldığını öne sürdü.

12:23 -
Kredi çekmek isterken borç batağına saplandı

Antalya’da kredi çekme vaadiyle  dolandırıldığını iddia eden gurbetçi, aldığı 60 bin liraya karşılık 1 milyon  liraya yakın zarara uğradığı gerekçesiyle savcılığa şikayette bulundu.

Yaklaşık 30 yıl önce gittiği Fransa’da inşaat işleriyle uğraşarak  geçimini sağlayan 49 yaşındaki Mehmet Alıcıkuş, yaptığı açıklamada,  maddi durumu kötüleşince 10 bin avro kredi çekmek istediğini ancak Fransa’daki  bankaların gelirini yeterli bulmadığı için olumsuz yanıt verdiğini söyledi.

Alıcıkuş, bunun üzerine Türkiye’deki tanıdıklarından yardım istediğini  ifade etti.

Sosyal medya üzerinden irtibat kurduğu M.D’nin bankadan kredi çekmede  kendisine yardımcı olabileceğini söylediğini aktaran Alıcıkuş, daha sonra çevresi  geniş olduğu söylenen A.T’ye yönlendirildiğini dile getirdi.

Kredi işlemleri için Antalya’ya geldiğini belirten Alıcıkuş, “Bana  yardımcı olacağını söyleyen kişilerle notere giderek vekaletname verdim. Uzun  zamandır yurt dışında bulunmamdan kaynaklı Türkçe’ye ve Türk yasalarına fazla  hakim değilim. Bu durumu kullandılar. Vekaletname sadece kredi çekilmesi için  değil, genel bir vekaletnameymiş.” dedi.

Vekaletnameyi verip Fransa’ya döndüğünü ifade eden Alıcıkuş, bir süre  sonra M.D’den kredi işini hallettiği haberini aldığını kaydetti.

Parayı alması için bir yakınını gönderdiğini anlatan gurbetçi  Alıcıkuş, “Yakınıma imza karşılığı benim adıma bankadan çektiklerini  söylediklerin 90 bin liranın 60 bin lirasını imza karşılığı vermişler. Paranın  neden hepsini vermediklerini sorduğumda, 30 bin liranın araya giren hatırlı  kişilere ve diğer masraflara gittiğini söylediler. Acil paraya ihtiyacım olduğu  için kabul etmek zorunda kaldım. Aylık bin 80 lira taksitleri M.D’ye ödemeye  başladım.” diye konuştu.

Alıcıkuş, 5 ay kredi taksitlerini ödediğini, bu sırada vekaletname  kullanılarak Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Yıldız Mahallesi’nde bulunan anne ve  babasının oturduğu evin haberleri olmadan başkasına satıldığını öğrendiklerini  anlattı.

“1 milyon liraya yakın kaybımız var”

Satışın, M.D’nin tapu müdürlüğünde çalışan akrabasının görevini kötüye  kullanmasıyla gerçekleştirildiğini ileri süren Alıcıkuş, şöyle devam etti:

“Birkaç ay içinde haberimiz olmadan evimiz satılmış, imzam taklit  edilerek senetler doldurulmuş. Evimiz yaklaşık 350 bin lira değerinde. Senetlere  uygulanan faizlerle birlikte yaklaşık 1 milyon liraya yakın kaybımız var. Evde 70  yaşındaki annem ve 75 yaşındaki babam oturuyor. Evden çıkmaları için beni ve  ailemi tehdit ediyorlar. Elim kolum bağlanmış durumda.”

Eşinden boşandığını ve 5 çocuğunun bulunduğunu söyleyen Alıcıkuş,  bütün parasını kaybettiği için Fransa’ya çocuklarının yanına dönemediğini dile  getirdi.

Şikayette bulunduğunu aktaran Alıcıkuş, savcılıktan konuyla ilgili  soruşturma başlatıldığına dair bilgi verildiğini aktardı.

“Dolandırılan 18’inci kişiyim”

M.D ve beraberindekilerin başka kişileri de mağdur ettiğini ileri  süren Alıcıkuş, “Çok fazla dolandırılan kişi var. Yaptığımız araştırmaya göre  dolandırdıkları 18’inci kişiyim. En büyük vurgunu benden yaptılar.” iddiasında  bulundu.

Baba Alaatin Alıcıkuş ise oğullarının üzerine olan ve 23 yıldır  oturdukları evlerinin dolandırıcılar tarafından ellerinden alınmak istendiğini  söyledi.

Evi aldığını söyleyen kişinin kendilerini tehdit ederek evden  çıkmalarını istediğini anlatan baba Alıcıkuş, “Evden çıkmazsak kira ödememizi  istiyorlar. ‘9 bin lira kira borcunuz birikti ödemeniz lazım’ diyorlar. Bu  dolandırıcıların elinden kurtulmak için yardım istiyoruz.” dedi.

Alıcıkuş’un şikayeti üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı  Sahtecilik ve Dolandırıcılık Suçları Soruşturma Bürosunca soruşturma başlatıldığı  belirtildi. İddialarla ilgili henüz gözaltına alınan olmadığı, şüphelilerin  ifadesine başvurulması için emniyete talimat yazısı gönderildiği kaydedildi.

AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more