Manş Denizi nerede?

Manş Denizi üzerinde uçak kaybolmasının ardından Manş Denizi nerede merak konusu oldu. Peki Manş Denizi nerede?

Manş Denizi nerede?

Premier Lig ekiplerinde Cardiff’e transfer olan Emiliano Sala’yı taşıyan uçak manş Denizi üzerinde kayboldu. Peki Manş Denizi nerede? Manş Denizi Büyük Britanya Adası’nı Fransa’dan ayırır, Atlas Okyanusu ile Arktik Okyanusu’ni birleştirir.

MANŞ DENİZİ NEREDE?

Manş Denizi, Büyük Britanya Adası’nı Fransa’dan ayırır, Atlas Okyanusu ile Arktik Okyanusu’ni birleştirir. Uzunluğu 563 km (350 mil), en geniş yeri ise 240 km’dir (150 mil). Deniz oldukça sığdır. Ortalama derinlik 63 metre kadardır.

Dover boğazı (Strait of Dover) kanalın en dar kısmıdır. Dover’den Cap Griz Neze sadece 34 km (21 mil) dir. Manş Denizinin doğu ucunda yer alır ve Kuzey deniziyle karşılaşır. Antik Roma hegemonyası döneminde kanal Latince Oceanus Britanucus olarak biliniyordu. Daha sonra British Sea İngiliz Denizi olarak adlandırıldı. Victoria zamanında kanal ayrıca Gümüş hat olarak da biliniyordu. William Camden, Britannica (1586) da İngiliz Denizi olarak isimlendirildiğini fakat ayrıca İngiliz denizciler tarafından kanal olarak adlandırıldığını söyler. Yaklaşık 1450’deki haritada kanal, İngiliz Kanalı Canalites Anglie olarak adlandırılır.

Kanal derinliği Dover ve Calais arasında 45 m dir. Buradan doğu tarafına doğru deniz sığlaşmaya devam eder. Broad Fourteens de yaklaşık 26 metredir. Kanalda, Fransa’ya yakın olan kısımda adalar yer alır. Scilly Adaları, Birleşik Krallık ve Ushant Fransa’da kanalın sonunun batı ucunda yer alır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...