Sözcü Plus Giriş

Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama sistemi… Hangi sandıkta oy kullanacağım?

YSK sandık sorgulama işlemlerini yapmak isteyenler YSK'nın seçmen sorgulama sistemine giriş yaparak gerekli bilgileri edinebiliyor. YSK seçmen sorgulama ekranından "Nerede oy kullanacağım?" sorusunun cevabını edinebileceğiniz gibi, YSK seçmen sisteminde aynı hanede kaç kişinin oy kullanacağını da görebilirsiniz. İşte YSK seçmen sorgulama sistemi hakkında merak edilenler...

08:25 -
Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama sistemi… Hangi sandıkta oy kullanacağım?

Seçimler yaklaşıyor ve nasıl oy kullanacağım, hangi sandıkta, hangi okulda oy kullanacağım soruları merak konusu oluyor. YSK sandık sorgulama sistemi şu şekilde çalışıyor…

YSK SANDIK SORGULAMA

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart ‘ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Türkiye genelinde il, ilçe ve kırsal merkezlerde kurulacak sandıklarda oy kullanma işlemi gerçekleştirilecek. Seçmelerin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacakları belli oldu.

Gerekli alanlar doldurularak seçmen sandık sorgulama işlemi yapılabilecek.

31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy kullanılacak sandık bilgileri YSK tarafından yayımlandı. Bu işlemler, YSK’nın resmi internet sitesi “https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/” üzerinden ve e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden görüntülenebilecek.

OY KULLANIRKEN HANGİ BELGELER ŞART?

Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

Son güncelleme: 08:27 06.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more