Sözcü Plus Giriş

Oy sayımı ne zaman başlayacak? Seçim yasakları saat kaçta bitecek? Seçim sonuçları ne zaman belli olacak?

Türkiye kader günlerinden birini daha yaşıyor vatandaşlar akın akın oy kullanmaya gidiyor. Oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından ise gözler seçim sonuçlarında olacak. Seçim sonuçları için heyecan dolu bekleyiş sürüyor. Peki seçim yasakları ne zaman bitecek? Oy sayımı saat kaçta başlayacak?

13:17 -
Oy sayımı ne zaman başlayacak? Seçim yasakları saat kaçta bitecek? Seçim sonuçları ne zaman belli olacak?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne ilişkin seçim yasakları ne zaman, saat kaçta bitecek merak konusu oldu. Saat sabah 08:00’da başlayan oy verme işlemleri akşam saat 17:00’a kadar sürecek ve sandıklarda oy sayma işlemleri başlayacak. Oy sayımı bittikten sonra seçim sonuçları da yavaş yavaş belli olacak. Seçim yasaklarının kalkması ile birlikte resmi olmayan sonuçlar açıklanacak.

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BİTECEK?

Maddeye göre, oy verme gününden önceki gün (30 Mart) saat 18.00’den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

Okullarda kurulan seçim sandıklarında oy verme işlemi için tanınan süre bittiğinde yani sandıklar kapandığında artık seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başlayacak. YSK'nın açıklamasına göre resmi olarak 18.00 – 21.00 saatleri arasında seçim ile ilgili haber ve tebliğ yapmak yasak olacak. Ancak geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi YSK'nın vereceği onayla 21.00'den önce seçim sonuçları ile ilgili ilk bilgilerin yayımlanmasına başlanabileceği tahmin ediliyor.

OYLARIN SAYILMASI

YSK'dan gelen açıklamaya sandıkların kapanma saatinden önce oyların sayılmasına başlanmayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Oy pusulalarının sayımında da belli bir sıra takip edilecek. Buna göre büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

İLGİLİ HABERNerede oy kullanacağım? Oy pusulası nasıl geçersiz sayılır?Nerede oy kullanacağım? Oy pusulası nasıl geçersiz sayılır? İLGİLİ HABER2019 yerel seçimlerinde oy pusulası nasıl olacak? Kaç oy pusulası var?2019 yerel seçimlerinde oy pusulası nasıl olacak? Kaç oy pusulası var? İLGİLİ HABEROy kullanmamanın cezası var mı?Oy kullanmamanın cezası var mı?
Son güncelleme: 16:05 31.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more