Sözcü Plus Giriş

Şırnak’tan 16 yıl sonra AKP çıktı

31 Mart Yerel Seçimlerinde ilgi çekici sonuçların biri de Doğu illerinden Şırnak'tan geldi. Şırnak uzun Süre BDP, DTP'li belediyelerin elinde kaldı. Şırnak Valiliği tarafından görevden uzaklaştırılan Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan'ın yerine 2016 yılının Kasım ayında Vali Yardımcısı Turan Bedirhanoğlu kayyum olarak atandı. AKP 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde Mehmet Yarka'yı aday gösterdi ve Yarka ezici bir çoğunlukla belediye başkanı seçildi. Şırnak'ta Yarka'nın kazanması vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

Güncellenme: 15:26, 02/04/2019
Şırnak’tan 16 yıl sonra AKP çıktı

AKP Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, Belediye Başkan adayı Mehmet Yarka ve diğer partililer, resmi olmayan sonuçları kutlamak için Atatürk Mahallesi Adliye alanında bir araya geldi.

AKP’liler, seçim sonucunu davul zurna ve yerel ses sanatçıların seslendirdiği Kürtçe-Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekerek kutladı. Ellerinde Türk Bayrağı ile halay çeken vatandaşlar özel günlerde giyilen yöresel kıyafetlerle eğlenceye katıldı. Birlik, Erkan ve Yarka, yaptıkları konuşmalarda, desteklerinden dolayı vatandaşlara teşekkür etti.

Vatandaşlardan Şahin Ürper, Şırnak’ın tercihini huzur ve refahın devamından yana kullandığını söyledi. Seçimin AKP adayı Yarka tarafından kazanılmasının kent için dönüm noktası olduğunu belirten Ürper, şöyle konuştu:

“Herkes düne kadar karamsardı, ne olacak, bu memleketi terk mi edeceğiz acaba, yine farklı durumlar mı olacak. Kürt meselesi adı altında bizim üzerimizden bir film çevrilecek. Bu gibi nedenlerle herkes tavrını belli etti. Halk ‘Ben memleketimi isterim’ dedi. Yarka, herkes tarafından sevilen bir insandı. O nedenle halk ‘HDP’ye on altı yılık sürecindeki tepkimi gösteriyorum. Ben bu sefer halkıma Şırnak’ıma hizmete oy vereceğim’ dedi.”

Kan dökülmesine karşı olduğunu dile getiren Ürper, kentte Kürt diye geçinenlerin yüzlerce masum gencin ölümünden sorumlu olduğunu aktardı. Kent insanının çukur, barikat siyasetinden çok çektiğini ifade eden Ürper, “Biz oyumuzu huzurun ve refahın devamına verdik. Biz oyumuzu Şırnak’ın geleceğine verdik.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Şuayyip Şan da kent halkının verdiği tercihle HDP’nin kalesi olan Şırnak’ı almakla tarih yazdığını dile getirdi.

“Yıllardır bu halk hizmete açtı, önceki belediyelerden herhangi bir hizmet görmedi.” diyen Şan, “Seçilen aday da tam da bu halk için hizmet yapabilecek sevilen bir insan. Bugünden itibaren kent için yeni bir sayfa açıldı, özlediği hizmetleri görecek ve herkesin örnek alacağı bir şehir olacak. Şırnak yıllardır büyük acılar çekti, büyük badireler atlattı ama artık güzel günlerin yakında olduğunu düşünüyorum. Adayımızda hizmet aşkını gördüğümüz için onu seçtik. Mehmet Yarka ile kent huzura, birlik, beraberliğe kavuşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Resul Özcan ise bundan önce sağlıklı bir yaşamlarının olmadığını, son 2 yılda sağlanan huzurla oylarını huzurun devamına verdiklerini, gerçek hizmetin Yarka ile geleceğine inandıklarını belirtti.

Abdullah Altan, “Yarka’nın kazanması bizi çok memnun etti. Onunla gerçek hizmete kavuşacağız. Hep birlikte kardeşçe yaşamak istiyoruz. Allah’a çok şükür huzur kazandı, Şırnak kazandı.” dedi.

Yörede yöresel kıyafetlerin özel günlerde giyildiğini, vatandaşların yöresel kıyafetlerle kutlamalara katılmasının kentte bayram ve düğün havası yarattığını anlatan İdris Zeyrek ise “Oyların yüzde 60’ından fazlasını alarak kentte bir düğün havası oluşmuştur. Şırnak’ta 19 belediyenin 15’i bugün AKP’yi seçmiştir. Bu da teröre en büyük darbedir, onlara artık ‘dur’ denilmiştir. 15 yıldır halk bu düğünü, bugünü bekliyordu. Artık bu belediye başkanlığı sürecinde herkes görecek ki bu memleket gerçek ehlinde hizmet ve huzur görecek. Huzuru, barışı kimse silahla kimse getiremez. Herkes bunun farkına vardı, onun için Yarka’yı seçti, onu seçerek huzurun devamını istedi” değerlendirmesinde bulundu.

2019 YEREL SEÇİM SONUÇLARI ŞIRNAK (Yüzde)

AKP 61.79
HDP 34.99
CHP 1.87
SAADET 0.84
DSP 0.21

2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI ŞIRNAK (Yüzde)

BDP 74.76
AKP 17.07
HÜDAPAR 2.77
MHP 1.67
BBP 1.04

2009 YEREL SEÇİM SONUÇLARI ŞIRNAK (Yüzde)

DTP 53.7
AKP 42.6
DSP 0.91
MHP 0.80
BTP 0.51
CHP 0.51
BBP 0.46
DP 0.28
İP 0.17

Yayınlanma Tarihi:13:54,