AKP yargı paketi taslağını MHP’ye götürdü

AKP, uzun zamandır kamuoyunda konuşulan yargı paketini MHP’ye sundu. 1 Ekim’de TBMM açılır açılmaz ilk gündeme gelecek konulardan biri olan pakette, beklentilerin aksine "af" ya da "ceza indirimi" yok.

AKP yargı paketi taslağını MHP’ye götürdü

Pakette öne çıkanlar avukatlara yeşil pasaport hakkı, yargılamaların hızlandırılması ile gazeteci ve akademisyenlerin yargılandığı terörle mücadele ve ceza kanunu maddelerinde değişiklik yer alıyor. İlk sızan bilgilere göre AKP'nin MHP'ye sunduğu yargı paketi 38 maddeden oluşuyor. Pakette, toplam 5 kanunda değişiklik öngörülüyor.

Son dakika... AKP yargı paketi için tarih verdi İlginizi Çekebilir Son dakika... AKP yargı paketi için tarih verdi

Paketle birlikte avukatlık sınavında değişiklik yapılacak ve avukatlık mesleğinde 15 yılını doldurmuş olanlara yeşil pasaport hakkı verilecek.  Pakette, arabuluculuk kapsamının genişletilmesine ilişkin maddeler de yer alıyor.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUSU DA VAR

Pakette, ifade özgürlüğünü genişleten maddeler de yer alıyor. Sızan bilgilere göre, “sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları” suç olmaktan çıkarılıyor. Bu çerçevede terör propagandası suçunun düzenlendiği ikinci fıkraya “hukuka uygunluk” nedeni ekleniyor. Pakette, terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin kimliklerini açıklayanlar için de 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası getiriliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...