Sözcü Plus Giriş

İmamoğlu’ndan talimat: Ulaşım ve su fiyatlarını indirin

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul’da ulaşım ve su fiyatların indirim için İSKİ ve Ulaşım Daire Başkanlığı’na yazı göndererek gerekli çalışmaların yapılması talimatı verdi. Aylık öğrenci kartı bedelinin 85 TL’den 50 TL’ye düşürülmesi, konutlarda tüketilen suyun birim fiyatında da yüzde 40 indirim yapılması planlanıyor.

Özlem GÜVEMLİ
Güncellenme: 10:04, 07/05/2019
İmamoğlu’ndan talimat: Ulaşım ve su fiyatlarını indirin

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim kampanyasında vaat ettiği ulaşım ve su indirimi için harekete geçti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu imzalı 3 Mayıs 2019 tarihli Ulaşım Daire Başkanlığı'na gönderilen yazıda, İstanbul'da toplu taşımanın geliştirilmesi ve İstanbulluların kolay ulaşımını sağlamak için 4736 sayılı kanun talimatları da esas alınarak mayıs ayı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı gündemine aylık öğrenci kartı bedelinin 85 TL'den 50 TL'ye düşürülmesi konusunun alınarak, gerekli çalışmanın yapılması istendi. Ayrıca 0-4 yaş arası çocuklu anneler için ücretsiz taşıma kartı, 0-12 yaş arası çocuklar için ücretsiz yolculuk hakkı, dini-milli-resmi bayram günlerinde toplu taşımanın ücretsiz olması konularının gündeme alınması da talep edildi. Daha önce dini bayramlarda toplu taşıma yüzde 50 indirimli olarak yapılıyor, milli bayramlarda her hangi bir değişiklik olmuyordu.

SUYA YÜZDE 40 İNDİRİM

Su indirim için de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu imzalı 3 Mayıs 2019 tarihli  yazı İSKİ Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Yazıda konutlarda tüketilen suyun ilk 20 metreküpünde yüzde 40 oranında indirime gidilmesi yönünde maliyet birim fiyatlarının tespit edilerek gerekli çalışmaların yapılması ile su satış tarifelerini tespit edip ivedi olarak İSKİ Yönetim Kurulu gündemine sunulması istendi. İstanbul'da su fiyatları 2015 yılından beri her ay enflasyon oranında otomatik olarak zamlanıyordu. Mayıs ayı itibari ile konutlarda 0-10 metreküp arası su birim fiyatı 4.71 TL, 11-20 metreküp arası ise 6,89 TL olarak hesaplanıyor. İndirim için yapılacak çalışmaların mayıs ayı İBB Meclis oturumunda gündeme alınarak karar bağlanması bekleniyor.

 

Yayınlanma Tarihi:16:40,