Sözcü Plus Giriş

‘Kayyum başkana’ suikast hazırlığındaki terörist yakalandı

İçişleri Bakanlığı, Suruç Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Suruç Kaymakamı Kemal Aktaş'a suikast düzenlemeye hazırlanan Mazlum Muhammed Ali adlı teröristin Şanlıurfa’da yakalandığını duyurdu.

09:46 -
‘Kayyum başkana’ suikast hazırlığındaki terörist yakalandı

Suruç Belediye Başkanı Hatice Çevik’in hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle görevden alınmasının ardından yerine Suruç Kaymakamı Kemal Aktaş kayyum olarak atanmıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Aktaş’a suikast hazırlığında olan Mazlum Muhammed Ali isimli bir terörist Şanlıurfa'da yakalandı.

FOTO:DHA – Suriye uyruklu PKK’lı terörist Mazlum Muhammed Ali Şanlıurfa’da yakalandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince Suriye’de PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütü içerisinde faaliyet gösteren Mazlum Muhammed Ali isimli Suriye uyruklu teröristin Türkiye’ye geçiş yaptığı, önümüzdeki günlerde Suruç ilçesi başta olmak üzere Türkiye’de sansasyonel eylem gerçekleştirme hazırlığında olduğu bilgisi üzerine çalışma başlatıldığı bildirildi.

İstihbarat ve Terörle Mücadele ekiplerinin çalışması sonucu teröristin Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde kaldığı yerin tespit edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

*Teröristin kaldığı yere düzenlenen operasyonda teröristle birlikte yardım ve yataklık yapan 3 kişi kıskıvrak yakalandı.

*Teröristin, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen sorgusunda, ‘Yaklaşık 2 gün önce Türkiye'ye giriş yaptığı, yakalanmasaydı önümüzdeki günlerde Suruç Belediye Başkan vekiline suikast eylemi gerçekleştireceği, kendisini eylem yapmak amacıyla Şaban kod adlı teröristin görevlendirdiği, sınırdan geçişini ve Suruç'ta kaldığı evin bu terörist tarafından ayarlandığı, eylem için 2100 dolar para verdiği, eylemi gerçekleştirmesi durumunda ise örgütten 10 bin dolar alacağı’ öğrenildi.

*Teröristin kaldığı yerde ele geçirilen malzemeler incelenmek üzere Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İLGİLİ HABERDerik Kaymakamı ve Belediye Başkanı bombalı saldırıda şehit olduDerik Kaymakamı ve Belediye Başkanı bombalı saldırıda şehit oldu
Son güncelleme: 10:06 11.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more