Tunç Soyer kimdir, kaç yaşındadır? İşte CHP’nin İzmir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer hakkında merak edilenler…

31 Mart Yerel Seçimleri'nin yaklaşmasıyla birlikte belediye başkan adayları ile ilgili vatandaşların merakı da artıyor. CHP, İzmir Belediye Başkan Adayı olarak Tunç Soyer'i gösterdi. Tunç Soyer'in hayatı seçmenler tarafından merak edilmeye başlandı. İşte CHP'nin İzmir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer hakkında merak edilenler...

Tunç Soyer kimdir, kaç yaşındadır? İşte CHP’nin İzmir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer hakkında merak edilenler…

CHP’nin 31 Mart yerel seçimi için Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Tunç Soyer, 12 Eylül döneminde askeri savcı olan babası üzerinden kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. 12 Eylül döneminin, çok acı dolu olduğunu kaydeden Soyer, “Eski yaraları kaşımanın faydası yok. Bugün yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir dünya, yepyeni bir kent için uğraşmak gerekiyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunç Soyer hakkında ‘CHP, Türkeş ve arkadaşlarını 12 Eylül’de en ağır işkencelere maruz bırakarak idamla yargılayanların mirasçılarını yeniden vitrine çıkarıyor’ değerlendirmesinde bulunmuştu.

TUNÇ SOYER KİMDİR?

1959 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğundan itibaren İzmir'de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi’ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji’nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.1989 – 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası’nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

CHP'den Tunç Soyer açıklaması! İlginizi Çekebilir CHP'den Tunç Soyer açıklaması!

Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye’ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.2013 yılında merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.Mayıs 2014’te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

neptun-soyer

Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer. Fotoğraf: DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...