Sözcü Plus Giriş

Valilikten flaş karar: Atlar 3 ay faytona koşulmayacak

Büyükada'da 81 atın Ruam hastalığı yüzünden itlaf edilmesinin ardından Valilik harekete geçti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Adalar'daki atların ruam hastalığı test sürecinin tamamlanabilmesi için faytonlara at koşulmasının 3 ay süreyle durdurulduğunu açıkladı. Bu süre zarfında ilçedeki toplu taşımanın İBB tarafından düzenlenmesine karar verildi.

12:56 -
Valilikten flaş karar: Atlar 3 ay faytona koşulmayacak

İstanbul Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulunca, Adalar’daki Ruam hastalığına yakalanan ve itlaf edilen atların ardından bir dizi önlem alınması için toplantı yapıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın başkanlık ettiği toplantıda alınan kararlar şöyle;

*Adalar ilçesinde Ruam hastalığı sebebiyle atlara yönelik yapılan testler sonuçlanıncaya kadar insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından atların faytonlara koşulması 3 ay süre ile durduruldu.

* Ruam hastalığının yayılımına en büyük sebep olarak gösterilen, Adalar’daki kaçak ahırlar da yıkılacak.

* Büyük Ada Aya Nikola Mevkiinde bulunan İspark ahırları, faytonlar, duraklar ve geçtiği güzergâhlar İBB ve Adalar İlçe Belediye Başkanlığı tarafından temizlenecek.

* Adalar’a tek tırnaklı hayvanların giriş ve çıkışı durdurulacak.

* Adalar’da bulunan başıboş hayvanların sahiplerine para cezası kesilecek.

* İtlaf edilen 81 atın sahipleri hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

* Adalar’da faytonlarda çalışan sürücüleri, seyisleri, at sahipleri ve yakınları, Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık taramasına tabi tutulacak.

* Adalar’da atların barındığı alanların mülkiyet durumu, İl Çevre ve Şehircilik Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığınca tahliye edilecek.

* Adalar’da bulunan hayvanların barındığı yerden kaynaklanan katı ve sıvı atıkların depolama koşulları için önlem alınacak.

* Karantina ahırı ise İBB ya da ilçe belediyesi tarafından yapılacak.

* 3 ay sürecek fayton yasağı için Adalar’daki toplu ulaşımı İBB sağlayacak.

İLGİLİ HABERAdalar'da atlı faytonların tarihe karışması için plan Adalar'da atlı faytonların tarihe karışması için plan


HAYVAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ TAMEMEN KALDIRILSIN DİYOR

Hayvan hakları örgütleri ise adalardaki faytonların tamamen kaldırılmasını istiyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da başkan seçilmeden önce, bu konuda gerekenlerin yapılacağı sözünü vermişti.

İmamoğlu, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ı ziyaretinde, fayton tartışmalarına değindi.

İMAMOĞLU: FAYTON SORUNU BAHAR İTİBARİYLE ÇÖZÜLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz'ı ziyaretinde fayton konusuna değindi.

Büyükada'da ölen atlar için İBB'nin karşısındaki Saraçhane Parkı'nda hayvan severler tarafından yapılan eyleme ilişkin bir soruya yanıt veren İmamoğlu bu konuda çok net olduklarını belirterek “Özellikle ata yapılan zulüm, sıkıntıların hepsinin takibindeyiz. Orada bir protokol var. Orada bir süreç işliyor. Yazın ortasında ‘Şunu şöyle yaptık, bunu böyle yaptık' diyemezdik. Ama analizler yaptık, çalıştaylar yaptık, işin sonuna geldik. Biz, oradaki fayton konusunu çözüyoruz. Görecekler, çok çağdaş, çok farklı bir yüzü olacak Adalar'ın önümüzdeki bahar itibariyle. Çözüyoruz. Ama iş bitince bunu açıklayacağız. Oradaki süreçte farklı sıkıntılar var. Onları da aşıyoruz” dedi.

İmamoğlu, eylem yapan hayvan hakları aktivistleri ile akşam saatlerinde İBB'de görüşerek sohbet edeceğini de söyledi.

Son güncelleme: 14:58 20.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more