VW Avrupa’daki yeni fabrikası için görüşmelere başlıyor!

Volkswagen Grubu, Avrupa'ya kurulması planlanan yeni çok markalı üretim tesisi hakkında görüşmelere başladığını belirtti. Birden fazla Avrupa ülkesiyle birlikte, Türkiye'nin de alternatif olarak bulunduğu fabrikada Seat ve Skoda markalarının kompakt SUV modelleri üretilecek. Ayrıca kurulması planlanan fabrikanın üretim kapasitesinin de 350 bin adet olacağı söyleniyor.

VW Avrupa’daki yeni fabrikası için görüşmelere başlıyor!

Alman otomotiv devi Volkswagen’in aralarında Türkiye’nin de bulunuduğu yeni üretim tesisi hakkında hareketlilik başladı. Pazartesi günü denetleme ve yönetim kurulunun vermiş olduğu onaylardan sonra bu hareketliliğin başladığı belirtiliyor. Volkswagen somut müzakerelere başladı açıklaması marka tarafından yapıldı.

Skoda Karoq

Doğu Avrupa’da kurulması planlanan fabrikanın durumu ilk defa 2018 yılının ortalarından itibaren başlanmıştı. Bu tesisin amacı Volkswagen’in üretim kapasitesini Avrupa’da arttırmak istemesi. Grubun Çek markası olan Skoda’da üretim halen sıkışık ve talebe istenilen cevap verilemiyor. Yapılması planlanan yeni tesiste Skoda Karoq ve Seat Ateca modellerinin üretileceği belirtiliyor.

Seat Ateca

Bu fabrikanın kurulması planlanan lokasyonlar arasında ise Bulgaristan, Sırbistan, Türkiye var. Son olarak Bulgaristan’nın da bu listeden elendiği belirtilmişti. Özellikle Sırbistan hükümeti bu yatırımı almak için en üst seviyede girişimlerde bulunuyor. Türkiye’nin otomotiv konusundaki tecrübesi ve iş gücü ise Sırbistan karşısında oldukça iyi seviyede. Son yıllardaki döviz kurundaki hareketlilik ve siyasi belirsizlikler Volkswagen Grubu’nun Türkiye’ye bakışını etkiler mi tam olarak bilinmiyor.

Türkiye'nin adaylığı sıkıntıya girdi! İlginizi Çekebilir Türkiye'nin adaylığı sıkıntıya girdi!

Yeni tesisin kurulması ve çalışmaya başlaması 2022 yılını bulacak. Volkswagen Grubu 2022 yılına kadar 20’den fazla elektrikli modelini tanıtmayı planlıyor. Bu strateji doğrultusunda markanın Almanya’daki fabrikalarında yeni elektrikli otomobilleri üretilecek. Bu yüzden Almanya’daki içten yanmalı motora sahip olan modellerin üretimi Almanya dışına çıkacak. Özellikle Passat’ın VW AG çatısı altında bulunan Skoda’nın Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikasında üretilmesi planlanırken. Skoda’nın yaşadığı ürün yetiştirememe sorununa da bu yeni tesisle birlikte çözüm bulunması hedefleniyor.

Türkiye'nin şansı yüzde 50! İlginizi Çekebilir Türkiye'nin şansı yüzde 50!

Skoda ve Seat markasının kompakt SUV ürün gamındaki modelleri olan Ateca ve Karoq iki markanın da en çok tercih edilen modelleri arasında.

(Auto News)