Sözcü Plus Giriş

Google’ın işinize yarayacak az bilinen özellikleri: Breakout, metronom, gün doğumu…

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, her gün defalarca kullanılıyor olmasına hala bilinmeyen ya da yeni öğrenilen birçok özelliği bulunuyor. Örneğin; Google arama motoruna Atari Breakout yazarak efsane oyunu oynayabilirsiniz. İşte Google'ın az bilinen yararlı ve eğlenceli özellikleri...

12:59 -
Google’ın işinize yarayacak az bilinen özellikleri: Breakout, metronom, gün doğumu…

Google, milyarlarca sayfayı barındırmasının yanı sıra kendi içerisinde yarattığı birçok eğlenceli ve yararlı uygulama bulunuyor. Gündelik hayatta işlerinizi kolaylaştırabilecek Google özelliklerinden başlıcaları ve Google'ın az bilinen fakat çok işe yarayacak nitelikleri…

ATARİ BREAKOUT

Google arama motoruna ‘Atari Breakout' yazıp, ‘Kendimi şanslı hissediyorum' butonuna bastığınızda 1972 yapımı atarilerimizin vazgeçilmezi Pong oyununu oynayabilirsiniz.


GOOGLE HIZLI TRANSLATE

Google Translate'i kullanmayan yoktur ancak anında ve kısa bir çeviri istiyorsanız arama çubuğuna kelimenizi yazıp sonuna ‘çeviri ya da translate' kelimesini ekleyebilirsiniz.

DÖVİZ KURU HESAPLAMA

Çevirmek istediğiniz döviz miktarını ve birimi arama çubuğuna yazıp ‘kaç TL' diye sorabilirsiniz. Türkçe dil desteği henüz bütün birimler içi geçerli olmasa da iki birim arasına to kelimesini ekleyerek farklı sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin: ‘123 pound to dollar' Pound birimini dolara çevirecektir.

METRONOM

Enstrümanları akort etmede ihtiyaç duyulan metronoma Google’da sadece metronom yazarak ulaşabilirsiniz. Cihanızının mikrofonunu kullanarak metronom özelliğinden faydalanabilirsiniz.

GÜNDOĞUMU

Güneşin doğduğu saati merak ediyorsanız arama çubuğuna ‘gündoğumu' yazarak öğrenebilirsiniz. Bu size bulunduğunuz konumdaki saati verecektir.

ÖLÇÜ BİRİMİ DÖNÜŞTÜRÜCÜSÜ

Google'da arama çubuğu aynı zamanda bir ölçü birimleri dönüştürücüsü haline gelmiş durumda.

UÇUŞ BİLGİLERİ

Google’a bineceğiniz uçağın uçuş kodunu yazarak uçuş hakkında rötar, hava alanı, kalkış ve varış zamanı bilgilerini edinebilirsiniz.

FUTBOL MAÇI SONUÇLARI

Şampiyonlar Ligi takımların durumları, lig maçları ve bilgilere ulaşmak için takımınızın adını yazmanız bile yazmak yeterli. Listelen sonuçların üzerinde herhangi bir bağlantıya gerek kalmadan takımınızın son sonuçlarını görebilirsiniz.

FİLM LİSTELERİ

İzlemek istediğiniz filmin ismini yazdığınızda Google, seans saatlerinden film bilgilerine kadar her türlü bilgiyi size vermekte.

YAZAR BİYOGRAFİLERİ

Okumayı sevenlerin merak ettikleri yazarların isimlerini yazmaları yeterli. Otomatik olarak yazar biyografisi önünüze gelmekte.

 

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more