Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Kötü ekonominin suçlusu bulundu!

15 Haziran 2019

Ülke ekonomisi o kadar kırılgan ki, buluttan nem kapar hale geldi. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDKK), çok sayıda gazeteci, sanatçı ve ekonomist hakkında “devletinin ekonomik düzen ve istikrarını hedef aldıkları” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Konu doların bir anda kopup gittiği geçen ağustos ayında paylaşılan “Bankalardan paranızı çekin, el konulacak, bankalar batacak” şeklindeki yorumlar. Maalesef yorumların bazılarının savunulacak tarafı yok. O kadar da değil!

★★★

Size şöyle anlatayım. Ortalama bir banka şubesi sabaha kasasında 75 bin lira, 25 bin kadar dolar, 20 bin civarında Euro ile başlar. Ne de olsa şubede tuttukları her paranın maliyeti var!
Şubeye hiç haber vermeden gidip de aniden 100 bin lira istersen tabii ki alamazsın. Şube önce bunu merkezine bildirir. Merkez parayı bulur. Zırhlı araba ile gönderir.

★★★

Sen tam para çekmeye niyetlenmişken biri senden önce gidip olan parayı çekmişse, kimse de yeni para yatırmamışsa, bırak 25 bin doları, 5 bin dolar bile çekemezsin! Gayet normal! Bu demek değildir ki bankalar batıyor.
Zira sen milleti paniğe sevk edip “Herkes bankalardan parasını çeksin” dersen tabii ki bankalar da dayanamaz! Bankalar para kazanmak için ne yapacak? Senden topladığı parayı kredi olarak verecek. Topladığı parayı kasada tutsa nasıl para kazanacak?

★★★

 “Ekonomi kötü” diyebilirsin. “Ülkeyi batırdınız ulan” da diyebilirsin. Bunlar eleştirel genel ifadelerdir. Ancak halkı paniğe sevk edemezsin! Hele bankaları hiç hedef gösteremezsin!
“Ekonomistim” diye geçinenler herhangi bir finansal kuruluşta çalışsalardı bunu zaten bilirlerdi. Bir bankacının, müşteri mevduatını kapmak adına diğer bir banka hakkında, “İyi şeyler duymuyorum” demesi bile suçtur. Direkt iş akdi feshedilir, kovulur!

★★★

Türk Lirası'nın değer kaybıyla ilgili haber ve yorum yapanlar suçlu çıkıyor. Türk Lirası'nı bu hale getirip değer kaybına yol açanlar suçsuz!
İyi de “hapis cezası” istenmesi biraz ağır kaçmadı mı? Oysa yıllardır bariz manipülasyon kokan demeç verenlere kimse gıkını çıkarmadı! Halbuki onun da cezası aynı!

★★★

Melih Gökçek, “24 Haziran'dan sonra piyasaya 30 milyar dolar pompalayınca seyreyleyin gümbürtüyü. Dolar tepetaklak düşecek inşallah…” demişti. Sizce yönlendirici mi?
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Seçimden sonra dolar 5 TL'nin altına inecek” dedi. Ülkeyi AKP yönettiğine göre içeriden bilgi almış kendisi… İnmedi! Onu dinleyip zarar edenler parasını geri alabilirler mi?

★★★

Sahi “Ben inanıyorum ki 3.50'nin de altına düşecek” deyip yatırım danışmanlığı yapan kimdi? “Dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilir” lafını, dolar 2.59 lira seviyesindeyken kim etmişti?
Düşününce, “Sakın dolar almayın, duvara çarparsınız” da aklıma geldi. Zira ismini tam olarak hatırlayamadım şimdi… Kimdi ah, kimdi, kimdi, kimdi söyle?

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more